Trwa ładowanie...
Vetrex
parowanie szyb
22-02-2016 14:22

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie temu zapobiegać?

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc, jak sobie z tym poradzić. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że przyczyną jest wada konstrukcyjna stolarki. W zdecydowanej większości przypadków jest to jednak naturalne zjawisko fizyczne, które świadczy o wysokiej jakości szyb zespolonych, a nie o usterce. Do kondensacji dochodzi najczęściej w czasie chłodniejszego okresu w roku. Dodatkowo prace domowe, takie jak prasowanie, gotowanie czy pranie, sprzyjają pojawieniu się wody na szybach. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki prostym rozwiązaniom dostępnym na rynku można znacząco zredukować, a nawet całkowicie wyeliminować to uciążliwe zjawisko. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie temu zapobiegać?Źródło: Vetrex
d4nd913
d4nd913

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc, jak sobie z tym poradzić. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że przyczyną jest wada konstrukcyjna stolarki. W zdecydowanej większości przypadków jest to jednak naturalne zjawisko fizyczne, które świadczy o wysokiej jakości szyb zespolonych, a nie o usterce. Do kondensacji dochodzi najczęściej w czasie chłodniejszego okresu w roku. Dodatkowo prace domowe, takie jak prasowanie, gotowanie czy pranie, sprzyjają pojawieniu się wody na szybach. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki prostym rozwiązaniom dostępnym na rynku można znacząco zredukować, a nawet całkowicie wyeliminować to uciążliwe zjawisko. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kondensacja, czyli skraplanie pary wodnej na powierzchni szyb okiennych, jest zjawiskiem powszechnym. Dlatego nie powinniśmy się martwić, że występuje tylko w naszym domu czy mieszkaniu. Pojawia się ono zarówno w przypadku okien z profili PVC, jak i drewnianych, w starszych modelach stolarki okiennej, jak i w nowych energooszczędnych oknach z bardzo korzystnym, niskim współczynnikiem Uw.

**

**

d4nd913

Kiedy zmagamy się z kondensacją?

Parowanie szyb pojawia się najczęściej jesienią i zimą, jednak zjawisko dotyczy także innych pór roku. Występuje, gdy zaczyna się okres wzmożonej wilgotności, czyli na przykład w okresie wiosennych deszczy i burz. Ponadto parowanie szyb wzmaga się szczególnie wiosną i jesienią, gdy mamy do czynienia z dużą różnicą temperatur między dniem a nocą, a mieszkania i domy nie są już lub jeszcze ogrzewane. Skraplanie szyb często występuje także tuż po zakończeniu prac remontowych (po malowaniu czy tynkowaniu) czy w oddanych dopiero do użytku mieszkaniach i domach. Podczas remontu stosuje się bowiem materiały wymagające sporej wilgotności, takie jak beton czy gips, a niektóre powierzchnie wymagają długiego schnięcia.

Wysoki poziom wilgoci unosi się w powietrzu przez cały rok zwłaszcza w kuchniach i łazienkach. Pojawia się podczas kąpieli czy w trakcie gotowania. Na parowanie okien wpływ może mieć też położenie okien w stosunku do stron świata – najczęściej od północy. Pojawia się również tam, gdzie tworzone są przestrzenie zamknięte, na przykład w momencie umieszczenia przy oknach mebli czy zawieszeniu w nich grubych firanek i zasłon.

Co jest powodem skraplania się pary wodnej na szybach?

Z reguły parowanie szyb wiąże się ze zbyt dużym poziomem wilgotności w pomieszczeniu, a także ze znaczną różnicą temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Permanentne zjawisko skraplania się pary wodnej może świadczyć o słabej wentylacji.

d4nd913

W wyniku zetknięcia się wilgotnego i ciepłego powietrza z powierzchnią o odpowiednio niższej temperaturze powietrze ochładza się do stanu nasycenia i oddaje część wilgoci, która w związku ze szczelnością okien nie może wydostać się na zewnątrz i skrapla się na powierzchni szyby. Choć dla wielu osób może być to niezrozumiałe, skraplanie okien świadczy o wysokiej szczelności okien i szczególnie wysoko energooszczędnej stolarce. Para wodna może pojawiać się zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni szyby, a także wewnątrz pakietu szybowego.

Parowanie zewnętrznej powierzchni szyby wiąże się z wysoką izolacją cieplną szyb zespolonych (tj. niskim współczynniku przenikania ciepła Uw). Na zewnątrz wydostaje się niewielka ilość ciepłego powietrza ze środka budynku, więc zewnętrzna szyba pozostaje zimna, a tym samym, w wyniku skraplania wilgoci, dochodzi do pojawienia się pary wodnej. Na to zjawisko częściej narażone są zabudowania zlokalizowane na obszarach o dużej wilgotności powietrza, np. w pobliżu jezior czy rzek.

**

**

d4nd913

Parowanie szyb w mieszkaniu czy budynku dotyczy rzadziej okien starszego typu, a zdecydowanie częściej pojawia się w przypadku nowoczesnych termoizolacyjnych szyb zespolonych. Powietrze staje się wilgotne podczas gotowania, prania czy prasowania, nie wydostaje się na zewnątrz i nadmiar pary wodnej osiada na szybach, które są chłodne. W tym przypadku skraplanie zaczyna się w rogach i brzegach okien, w przeciwieństwie do kondensacji pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby, która w pierwszej kolejności pojawia się w środkowej części.

Kondensacja pary wodnej wewnątrz pakietu szybowego może wynikać z rozszczelnienia pakietu, co wiąże się z koniecznością jego wymiany.

Jakie są konsekwencje skraplania się szyb?

Skraplanie pary wodnej na powierzchni szyby zmusza do częstego czyszczenia i wycierania okien. Zaparowane szyby zmniejszają też w jakimś stopniu widoczność, co dla niektórych może być niekomfortowe. Ponadto intensywnie skraplająca się woda może także niszczyć parkiet czy panele, szczególności w przypadku dużych okien sięgających do podłogi. Przede wszystkim jednak duża wilgotność w pomieszczeniach może w perspektywie czasu doprowadzić do powstania pleśni czy grzybów na ścianach, w pierwszej fazie głównie wokół okien. Z kolei w wyniku tego może pojawić się nieprzyjemny zapach, a w najgorszym wypadku nawet alergia u domowników.

Jak zapobiec parowaniu szyb?

Zimowy mróz czy wiosenny bądź jesienny deszcz nie zachęcają do otwierania okien. W przypadku problemu z kondensacją najważniejsze jest jednak usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza z budynków na zewnątrz oraz zachowanie dopływu świeżego powietrza. Osadzaniu się kropel pary wodnej na szybach można przeciwdziałać, uchylając okna nawet na krótko czy regularnie wietrząc pomieszczenia. To ostatnie jest szczególnie ważne w przypadku parowania szyb po wewnętrznej stronie pakietu szybowego.

d4nd913

Z kolei, aby zachować odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza, niezbędne jest zainstalowanie wentylacji grawitacyjnej bądź mechanicznej lub modernizacja tych instalacji w przypadku starszych budynków. Inną możliwością jest montaż specjalnych nawiewników okiennych bądź ściennych, które umożliwiają

doprowadzenie powietrza do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. - Nawiewniki zwykle montowane są w górnej części okna lub na ścianie w pobliżu stolarki okiennej. Wiele nawiewników chroni jednocześnie przed hałasem z zewnątrz. Wśród najbardziej popularnych znajdują się nawiewniki higrosterowane, ze sterowaniem automatycznym, które mogą być instalowane bezpośrednio na oknie, nawiewniki ciśnieniowe – z automatyczną regulacją ilości dostarczanego powietrza w zależności od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, a także sterowane ręcznie nawiewniki dwusystemowe – doradza Krzysztof Smolnik, ekspert z firmy Vetrex.

d4nd913

W pomieszczeniach, które narażone są na dużą wilgotność, warto zainstalować z kolei szyby zespolone o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła Ug, wyposażone w ciepłe ramki dystansowe, które dzięki swoim właściwościom ograniczają do minimum liniowe straty ciepła. Taką role spełnią chociażby dostępne w ofercie Vetrex termiczne ramki międzyszybowe Master Therm, obniżające ryzyko skraplania się pary wodnej na szybie wewnątrz pomieszczenia.

Wnioski

Kondensacja w oknach wiąże się przede wszystkim z warunkami atmosferycznymi, takimi jak wysoka wilgotność powietrza, a także duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Może także wynikać z nieprawidłowo funkcjonującej wentylacji. Nie powinna ona praktycznie w żadnym wypadku wzbudzać jednak niepokoju.

Tematem wentylacji warto zainteresować się już na etapie budowy domu czy przy zakupie mieszkania. Warto także mieć na uwadze, że proste czynności takie jak regularne wietrzenie pomieszczeń oraz rozwiązania w postaci nawiewników okiennych, w znacznym stopniu ograniczają albo całkowicie eliminują problem parowania szyb.

d4nd913
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4nd913