Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
okna
17-11-2014 14:09

Ciche okna. Jak sprawdzić izolacyjność akustyczną?

Hałas jest wszechobecny - na jego negatywne skutki są narażeni zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. Odpowiednio dobrane okna chronią wnętrza przed odgłosami otoczenia. Jaką powinny mieć izolacyjność akustyczną, by skutecznie niwelować hałas?

Ciche okna. Jak sprawdzić izolacyjność akustyczną?Źródło: Schueco
d1ojkqv
d1ojkqv

Hałas jest wszechobecny - na jego negatywne skutki są narażeni zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. Odpowiednio dobrane okna chronią wnętrza przed odgłosami otoczenia. Jaką powinny mieć izolacyjność akustyczną, by skutecznie niwelować hałas?

Hałas nie jest zjawiskiem jednorodnym - rozmowa, szum miejskiej komunikacji czy odgłos syreny to dźwięki o różnej wysokości tonów, które wyraża się w hercach (Hz). Ludzkie ucho rejestruje dźwięki o częstotliwości od 16 do 20 000 Hz, przy czym długotrwała ekspozycja na dźwięki mniej zauważalne może mieć gorszy wpływ na zdrowie niż krótkotrwały hałas o wysokiej częstotliwości. Źródłem dyskomfortu są często okna o zbyt słabej izolacyjności akustycznej. Właściwość tę określa się dla całego okna w odniesieniu do różnicy pomiędzy poziomem dźwięku na zewnątrz a tym odbieranym w pomieszczeniach. Według normy PN-87/B-02151/02 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach” dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 40 dB w dzień i 30 dB w nocy, a w pokojach przeznaczonych na naukę lub pracę - 35 dB.

Jak sprawdzić izolacyjność akustyczną okien?

Ważnym parametrem określającym izolacyjność akustyczną przegród budowlanych jest ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw podawany w decybelach. Należy jednak pamiętać, że nie jest on miarodajny, gdyż nie uwzględnia źródeł hałasu i może pełnić jedynie funkcję pomocniczą.

Do oceny izolacyjności akustycznej okien stosowane są jednoliczbowe wskaźniki RA1 (Rw+C) oraz RA2 (Rw+Ctr). Pierwszy z nich uwzględnia dźwięki o wysokich częstotliwościach, np. ruch autostradowy czy lotnisko. Z kolei drugi – dźwięki o niskiej częstotliwości, jak komunikacja miejska czy kolej niskich prędkości. Zjawisko izolacyjności akustycznej w przypadku okien jest często kojarzone z szybą, jednak wskaźnik Rw (C; Ctr) jest każdorazowo określany dla całej konstrukcji okiennej.

- Okno to przegroda niejednorodna, złożona z szeregu elementów konstrukcyjnych o różnych właściwościach akustycznych. Szyba zajmuje nawet powyżej 75% jego powierzchni, jednak pomimo tego nawet zestawy szybowe o najlepszych parametrach tłumienia dźwięku mogą nie dać oczekiwanej ochrony – mówi Andrzej Polijaniuk z firmy Schüco International Polska.

d1ojkqv

Wentylacja kontra ochrona akustyczna?

Większość okien jest wyposażonych w system mikrowentylacji zapewniającej odpowiedni klimat we wnętrzach. Jej zastosowanie oznacza otwarcie okna, a więc całkowity brak ochrony akustycznej. W tym celu stosuje się również nawiewniki, które istotnie wpływają na właściwości tłumiące okna. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak zniwelować negatywny wpływ wentylacji naturalnej na izolacyjność akustyczną, np. ukryte nawiewniki samoczynnie regulują przepływ powietrza. Podczas serii badań przeprowadzonych z uwzględnieniem różnych konfiguracji w zależności od potrzeb wentylacyjnych udowodniono, że izolacyjność akustyczna okien z takim systemem wentylacji i szybami o różnej izolacyjności akustycznej utrzymuje bardzo dobry poziom, nawet do 44 dB. Tym samym okna te idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których wymagana jest cisza potrzebna do wypoczynku lub skupienia - sypialni, pokoju dziecięcym czy w domowym biurze.

d1ojkqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ojkqv