Trwa ładowanie...
pralka
17-11-2016 17:01

Pranie z nowoczesnym sprzętem AGD. Pralka na miarę potrzeb

Pranie z nowoczesnym sprzętem AGD. Pralka na miarę potrzebŹródło: Shutterstock
d1tqkqs
d1tqkqs

Pranie co kilka dni czy codziennie? Inne są potrzeby singli, inne wieloosobowej rodziny. Jak dopasować pralkę do swoich potrzeb? Czy współczesny sprzęt AGD uwzględnia różnice między użytkownikami?

Pierwszą zakupową decyzję dotyczącą sprzętu AGD powinno się oprzeć na swoich potrzebach i oczekiwaniach. Jak często i w jakim natężeniu będzie się używać pralki? Czy powinna ona mieć dodatkowe opcje, jeśli tak - to jakie? Ile miejsca można na nią przeznaczyć? Te i inne pytania zawężają znacznie zakres poszukiwań. W przypadku prania czołowa kwestia dotyczy tego, ilu osobom ma służyć pralka na co dzień. Od tego uzależnione są bowiem kolejne etapy wyboru, jak choćby wielkość wsadu czy ewentualne zabezpieczenia przed dziećmi.

Skala mini lub maksi

Wiele zależy od warunków mieszkaniowych i preferencji. Generalizując jednak, rodzina wieloosobowa potrzebuje większego metrażu, co przekłada się siłą rzeczy na wielkość łazienki. W tej sytuacji wybór pralki wśród modeli wolno stojących i do zabudowy jest większy. Wielu singli zamieszkujących kawalerki decyduje się z kolei na pranie w wersji slim, czyli sprzęt, który jest stosunkowo płytki, o głębokości nieprzekraczającej 45 cm. Niewielkie wymiary charakteryzują często urządzenia ładowane od góry. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wymaga to pozostawienia wolnej przestrzeni powyżej, a miejsce na pralce pozostaje niezagospodarowane.

Z pralką sam na sam

Oczywiste jest, że przeciętny singiel będzie miał tygodniowo mniej rzeczy do prania niż pięcioosobowa rodzina z dziećmi. Dlatego z powodzeniem wystarczy mu pralka o ładowności 3-5 kg. Rzadkie pranie nie wymaga też zakupu droższego zwykle modelu pralki o najwyższej klasie energetycznej – można poprzestać na A+. A+++ to raczej wybór rodzinny, gdzie pralka działa niemal non stop.

Pranie wieloosobowe

Dla kilkuosobowej rodziny optymalna jest zwykle pralka mieszcząca pranie o wadze 8 kg. Dotyczy to jednak szczególnie rodziców i starszych dzieci, których ubrania mogą być prane razem. Takie rozwiązania dają programy typu mix, które umożliwiają pranie odzieży bez zbędnej selekcji W przypadku maluszków do prania często używa się mniej agresywnych detergentów i może się okazać, że dziecięce rzeczy będzie trzeba prać osobno, mniejszymi porcjami. Warto więc w takiej sytuacji zastanowić się nad pralką o ładowności 5 kg, co jest rozwiązaniem korzystnym w perspektywie co najmniej kilku lat. Wypełnienie dużego bębna połową wsadu jest bowiem zwykle nieopłacalne (chyba że sprzęt przewiduje i taką opcję).

d1tqkqs

2 w 1

Pralko-suszarka to sprzęt, który powinni wziąć pod uwagę posiadacze kawalerek, gdzie nie ma zwykle miejsca na rozwieszanie prania. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy na dworze jest chłodno i wystawienie prania na balkon nie jest możliwe. Tego typu urządzenie nie należy może do najbardziej energooszczędnych w porównaniu z pralką. Przy umiarkowanym użytkowaniu, raz czy dwa w tygodniu, nie obciąża jednak znacząco budżetu.

Cisza nocna

W przypadku rodziny istotną funkcją, zwłaszcza przy niemowlętach, jest tryb prania nocnego. W ciągu dnia nie zawsze jest czas, by włączyć pralkę, tymczasem późnym wieczorem, gdy dzieci już śpią, nie jest wskazany odgłos wirowania. Sprzęt AGD pracujący w trybie nocnym rozwiązuje ten problem. Emitując niski poziom natężenia dźwięku, nie zakłóca niczyjego odpoczynku.

W przypadku usystematyzowanego trybu życia przydatna staje się funkcja zapamiętująca ustawienia używane najczęściej. Użyteczną i ergonomiczną opcją, z której można skorzystać (np. kiedy wydarzy się coś pilnego czy nieoczekiwanego), jest też możliwość zaprogramowania pralki tak, aby uruchomiła się w najbardziej odpowiednim momencie, nawet do 24 godzin później. Dzięki temu można wykorzystać bardziej opłacalną taryfę opłat za energię elektryczną.

_**Fot. AMICA**_

d1tqkqs

Sprzymierzeńcem domowej ciszy są też pralki z nowoczesnym bezszczotkowym silnikiem Logic Drive, dzięki któremu urządzenie pracuje znacznie ciszej. Ponieważ taki silnik pozbawiony jest szczotek będących najczęstszą przyczyną awarii pralki, jest on także znacznie trwalszy niż tradycyjny.

Bezpieczna dla dzieci

Dzięki specjalnej funkcji blokowane są wszystkie przyciski w pralce, by wszędobylskie maluchy nie mogły przypadkowo zmienić programu, temperatury czy zakończyć pracy urządzenia w trakcie cyklu. Ważna jest też blokada drzwiczek podczas prania oraz gdy sprzęt jest w stanie spoczynku. Niektóre pralki mają również termiczną izolację drzwiczek, dzięki czemu nawet podczas prania w wysokiej temperaturze dziecku nie grozi przypadkowe poparzenie.

Dla wrażliwych

"Pranie odzieży dziecięcej", "alergenom stop" czy "pranie antyalergiczne" to opcje, które są niezastąpione w przypadku niemowląt i kilkulatków. Pranie zostaje wydłużone i przebiega w wyższej temperaturze, a tryb płukania jest intensywniejszy niż zwykle, dlatego zmniejsza prawdopodobieństwa wystąpienia uczuleń. Skutecznie eliminuje to zanieczyszczenia, a także resztki proszków czy płynów do płukania, które mają drażniące działanie na skórę. Opcja dodatkowego płukania zagwarantuje dokładne usunięcie detergentu. Z takiej opcji na pewno skorzysta jednak także niejeden singiel o wrażliwej skórze.

d1tqkqs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tqkqs