Trwa ładowanie...

Czyszczenie płytek i fug. Poradnik

Na płytkach ceramicznych osadza się kurz, brud, kamień, a w spoinach wystawionych na działanie wilgoci chętnie rozwija się pleśń. Jak się uporać z tego rodzaju zabrudzeniami? Poznaj sprawdzone metody czyszczenia płytek i fug.

Czyszczenie płytek i fug. PoradnikŹródło: Shutterstock
d1mjsk0
d1mjsk0

*Na płytkach ceramicznych osadza się kurz, brud, kamień, a w spoinach wystawionych na działanie wilgoci chętnie rozwija się pleśń. Jak się uporać z tego rodzaju zabrudzeniami? Poznaj sprawdzone metody czyszczenia płytek i fug.*

Kuchenne i łazienkowe płytki pokrywające ściany lub posadzkę wystawione są na różne rodzaje oddziaływań, choć woda i odkładający się z niej kamień występują w obu tych pomieszczeniach. W kuchni z kafelków trzeba usunąć również tłuszcz i zabrudzenia powstające podczas gotowania, w łazience zaś chlapiąca woda może pozostawić zacieki oraz osady z mydła. Na każdy problem znajdzie się jednak sposób.

Czyszczenie płytek kuchennych

Mocno zanieczyszczone płytki kuchenne bywają pokryte grubą warstwą tłuszczu. To nie lada wyzwanie podczas domowych porządków. Jeśli jednak zaopatrzysz się w specjalistyczne preparaty, które rozpuszczają nawet stary, mocno przywarty tłuszcz, wówczas nie będzie konieczności tarcia i szorowania. Preparaty przeznaczone do czyszczenia kuchni oraz piekarników mają właściwości pozwalające na odspojenie zabrudzeń od powierzchni płytek. Należy je pozostawić na kilka chwil na powierzchni okładziny, a następnie przetrzeć miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym. Dobrze też jest wybrać preparaty tworzące na czyszczonych powierzchniach aktywną pianę. Po odczekaniu określonego na opakowaniu czasu środek można zetrzeć wraz z tłuszczem. Dobrym domowym sposobem jest umycie płytek ceramicznych roztworem soli emskiej. Wystarczy w równych proporcjach wymieszać proszek z wodą. Namoczoną w preparacie gąbką pocieramy kafelki. Bród podda się bez wątpienia.

Czyszczenie płytek łazienkowych

W łazience najbardziej narażona na zabrudzenia jest podłoga oraz fragmenty ściany przy wannie, prysznicu i umywalce. Pryskająca woda potrafi dotrzeć całkiem wysoko i dość szerokim wachlarzem objąć okładzinę. Jeśli masz w domu twardą wodę, nalot kamienny będzie jeszcze obfitszy. Również osady z mydła tworzą uporczywą do zmywania warstwę. Z oboma problemami uporają się środki chemiczne przeznaczone do mycia łazienki, które bazują na działaniu odkamieniacza. Po naniesieniu na zanieczyszczenia płyn wchodzi w reakcję i zaczyna się pienić. W tym czasie kamień rozpuszcza się i zanieczyszczenia odchodzą od powierzchni płytek. Zamiast gotowych preparatów możesz użyć octu. Na mocno zanieczyszczone kafelki zastosuj sam ocet na myjce. Na mniej zabrudzone kafelki wystarczy roztwór 1:1 wody z octem. Pozbędziesz się w ten sposób większości plam, zanieczyszczeń i osadów.

d1mjsk0

Czyszczenie fug

Ciemne fugi straszą tam, gdzie jest wilgotno, czyli przy zlewozmywaku w kuchni, zlewie w łazience, brodziku i wannie. Najlepszym narzędziem do ich czyszczenia jest zużyta szczoteczka do zębów. Szorowanie zwykłym środkiem jest szalenie męczące, a dodatkowo powoduje ubytki w spoinie, jej kruszenie i w następstwie konieczność uzupełniania fugi. Dlatego dobrze jest polać spoiny płynem specjalnie do tego przystosowanym, który nie tylko oczyści z brudu, pleśni i bakterii, ale również przeznaczony jest do czyszczenia płytek ceramicznych (także porowatych). Warto wybrać środek, który nie odbarwia fug.

Zamiast specyfików tego typu możesz zastosować sodę oczyszczoną. Bezpośrednio na pleśń i silne zabrudzenia można nałożyć szczoteczką proszek z odrobiną wody. W ten sposób utworzy się pasta, którą należy pozostawić na noc. Rano wystarczy przetrzeć fugi wilgotną ściereczką, a zanieczyszczenia znikną. Równie skutecznym sposobem jest użycie amoniaku. Pół szklanki rozpuść w litrze wody. Uzyskanym roztworem można myć nie tylko fugi, ale też całe płaszczyzny płytek. Dzięki niemu łazienkowe okładziny będą wyglądały jak nowe i zyskają piękny połysk.

d1mjsk0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mjsk0