Trwa ładowanie...

Regał - niezbędnik wśród mebli. Jak go zorganizować?

Choć klasyczny regał wywodzi się z biblioteki, obecnie pełni o wiele więcej funkcji. To miejsce nie tylko na książki, ale też płyty, dekoracje, a nawet oświetlenie. Typowo zorganizowane półki zawsze się sprawdzają, ale warto czasem zaszaleć. Nawet meble potrzebują niekiedy odmiany.

Regał - niezbędnik wśród mebli. Jak go zorganizować?Źródło: Theplatformexperiment.com
d2h6f6i
d2h6f6i
Choć klasyczny regał wywodzi się z biblioteki, obecnie pełni o wiele więcej funkcji. To miejsce nie tylko na książki, ale też płyty, dekoracje, a nawet oświetlenie. Typowo zorganizowane półki zawsze się sprawdzają, ale warto czasem zaszaleć. Nawet meble potrzebują niekiedy odmiany.

Kącik bibliofila

Wypełniony książkami po brzegi regał wygląda dość przytłaczająco, zwłaszcza gdy składa się wyłącznie z otwartych półek. Nawet więc jeżeli nie zamierzasz ustawiać na nim niczego innego niż pięknie wydane woluminy, postaraj się zaaranżować je jak najmniej monotonnie. Zwykle kolorowe grzbiety wyglądają dość pstrokato. Wybierz więc kilka reprezentacyjnych obwolut i ustaw je na półkach frontem, jak obrazy.

Jeśli jesteś wzrokowcem i nie utrudni ci to odnajdowania konkretnych pozycji, możesz pogrupować książki wielkością, tworząc z nich różnych wymiarów bryły na półkach. Część publikacji możesz też ustawić poziomo z odstępem, po 4-5 sztuk, aby nie było problemu z dotarciem do tych na samym dole.

Lekkości meblom doda też pozostawienie na półkach odrobiny wolnej przestrzeni. Tę zasadę warto zastosować szczególnie, gdy chcesz wyeksponować jakiś element – wzrok odruchowo skupi się na przedmiocie, wokół którego nie ma natłoku innych rzeczy.

W dobrym świetle

Jeśli uda ci się w pobliżu regału z książkami ustawić fotel, masz szansę zaaranżować tam przyjemny kącik do czytania. Wystarczy zadbać o oświetlenie wokół mebli. Nie musi to być lampa podłogowa. Niewielkie lampki z klipsem i ruchomym ramieniem pozwolą ci łatwo skierować strumień światła na lekturę albo na wybrany fragment biblioteki, który akurat przeszukujesz. Takie oświetlenie może stać się integralna częścią półek, jeśli odpowiednio dostosujesz je stylem.

d2h6f6i

Zastanów się też nad oświetleniem dekoracyjnym. Ledowy wąż poprowadzony pod półkami pozwoli ci wyeksponować najciekawsze elementy na regale, odwracając jednocześnie uwagę od mniej atrakcyjnych detali.

Dobre podparcie

Książki nie muszą stać na regale od ścianki do ścianki. Równie atrakcyjnie wyeksponujesz publikacje, ustawiając je na środku półek. Wtedy idealnie jako element praktyczny i dekoracyjny sprawdzą się podpórki do książek. W tym przypadku wzornictwo nie zna granic. Dostępne są zarówno proste i geometryczne, jak i w najróżniejszych kształtach – od botanicznych po kosmiczne. Ciekawym pomysłem jest tematyczne dopasowanie podpórek do bloków książek, które z obu stron podpierają. Na przykład podpórki z motywem zwierzęcym mogą wyznaczać przedział dla książek o tematyce przyrodniczej, a dwie połówki globusa – dla map i przewodników.

Energetyczne kompozycje

Niekiedy regał wręcz zachęca do dynamicznej organizacji przestrzeni. Praktyczne są półki różnej wysokości i długości, szczególnie takie z regulacją ustawienia. Zastanów się, które z nich najlepiej pomieszczą książki, a które ramki ze zdjęciami, dekoracyjne talerze, skrzyneczki z drobiazgami czy figurki. Foliały, magazyny i ozdoby warto poukładać w regale naprzemiennie. Pamiętaj tylko, by bibeloty nie wprowadzały zbyt wielu kolorów – książki i tak na ogół mają barwne okładki.

d2h6f6i

Na bakier z geometrią

Podczas aranżowania półek nie musisz kierować się symetrią. Nie obowiązuje ona nawet odnośnie do całych układów mebli. Jeśli regał wygląda zbyt monumentalnie, podziel go. Kilka półek może stanąć np. po jednej stronie okna, a jedna po drugiej. Poszczególne segmenty miewają również rozmaitą wysokość. Oczywiście taka opcja jest dozwolona tylko w przypadku mebli modułowych.

Nikt też nie powiedział, że regał musi sięgać sufitu. Może być o wiele niższy i bardziej przypominać komodę. Chociaż niewysoki, może jednak ciągnąć się przez całą długość ściany pod oknami.

Rzeczy do kosza

Urozmaicenie na półki regału wnoszą zabudowane powierzchnie, np. zamykane szafki. Dodatkowe formy przechowywania w regale oferują również koszyki i pudła. Praktyczne są takie z pokrywkami. Mogą mieć one najbardziej niezwykłe kształty. Oryginalnie wyglądają np. schowki przypominające budki dla ptaków. Dodatkowo podklejenie tylnej ścianki regału tapetą imitującą pnie drzew może dać w połączeniu z takimi domkami prawdziwie leśny efekt.

d2h6f6i

Pojemniki dobrze jest dopasować do stylu regału. Na przykład monumentalne meble wbudowane w ścianę, wykończone dekoracyjnym gzymsem idealnie współgrają ze stylizowanymi koszami ozdobionymi etykietami w dawnym stylu.

d2h6f6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h6f6i