Trwa ładowanie...
29-07-2014 11:40

Akwarium w domu: żywy obraz i dekoracja wnętrza

Akwarium w domu czy mieszkaniu wprowadza miły nastrój i uspokajający klimat. Stanowi prawdziwy żywy obraz, jest też sposobem na dyskretne oświetlenie pokoju. Warto wybrać na nie takie miejsce, które będzie sprzyjać rozwojowi rybek i sprawi, że akwarium zgrabnie wkomponuje się w wystrój wnętrza.

Akwarium w domu: żywy obraz i dekoracja wnętrzaŹródło: Shutterstock
d2sld30
d2sld30
Akwarium w domu czy mieszkaniu wprowadza miły nastrój i uspokajający klimat. Stanowi prawdziwy żywy obraz, jest też sposobem na dyskretne oświetlenie pokoju. Warto wybrać na nie takie miejsce, które będzie sprzyjać rozwojowi rybek i sprawi, że akwarium zgrabnie wkomponuje się w wystrój wnętrza.

Akwarium w domu: wielkość zbiornika

Choć w sklepie zoologicznym bez trudu znajdziesz malutkie akwaria – nie są one przeznaczone do bardzo małych wnętrz, ale do przenoszenia młodego narybku na czas jego wzrostu. Najmniejszy zbiornik, który pozwoli na swobodny rozwój dorosłych ryb, musi mieć pojemność 30 litrów. Jeśli dysponujesz w pokoju większą przestrzenią, możesz się zdecydować na dużo większe modele, pamiętaj jednak, że choć okazałe akwaria są atrakcyjne, jest przy nich więcej pracy.

W zależności od tego, gdzie umieścisz akwarium, trzeba będzie rozpatrzeć jego ciężar, aby stelaż, szafka czy półka były w stanie podołać obciążeniu naczynia z wodą i wyposażeniem. Standardowe szafki przeznaczone pod akwaria są dostosowane do konkretnych rozmiarów zbiornika. Przeważnie jednak marzy nam się, by dom dla rybek był wkomponowany w zabudowę, nie zawsze też seryjne modele mebli pasują do naszego wystroju wnętrza, dlatego przed tego typu montażem trzeba znać wagę sprzętu.

Akwarium w domu: gdzie je ustawić?

Rybki cieszą wzrok domowników w miejscu, gdzie najczęściej wszyscy przebywają razem, dlatego najlepiej umieścić akwarium w salonie lub jadalni. Równie często stawia się je w pokojach dziecięcych, nowoczesne rozwiązania zachęcają jednak do ich montażu na granicy pomieszczeń. Akwarium, które można podziwiać np. z holu i kącika wypoczynkowego, będzie wyjątkowo atrakcyjnie wyeksponowane. Dodatkowo, gdy nie będzie umieszczone przy ścianie, zyska głębszy wymiar. Duże zbiorniki dobrze prezentują się również w narożu krótkiej ścianki między pomieszczeniami. Wówczas masz szansę podziwiać podwodny świat aż z trzech stron.

d2sld30

Lekka zabudowa otworzyła nam nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dzięki niej możesz wykonać wytrzymały stelaż na akwarium i obudować go płytami g-k w formie słupa, regału z dodatkowymi półkami, a nawet wpasować w przestrzeń pomiędzy szafkami kuchennymi czy łazienkowymi. W płycie g-k można wyciąć otwór eksponujący zbiornik z rybkami o praktycznie dowolnym kształcie - bardzo efektownie wygląda owalny lub okrągły w stylu bulaja.

Można też ująć akwarium w prostokątne lub kwadratowe ramy w miejscu, w którym tradycyjnie umieszcza się telewizor, czyli na środku dłuższej ściany salonu. Pamiętaj, by nie stawiać akwarium w pobliżu okna, gdyż światło dzienne powoduje namnażanie się glonów i zmianę temperatury wody. Niezależnie od tego, jakie miejsce wybierzesz dla akwarium, ważne, by był do niego wygodny dostęp oraz zasilanie elektryczne.

Akwarium w domu: sprzęt i akcesoria

To, jakie gatunki rybek wybierzesz, zależy od twoich preferencji, jednak każde akwarium wymaga kilku podstawowych akcesoriów. Przyda się zatem filtr wody dostosowany do rozmiarów naczynia, napowietrzająca pompka, grzałka z termostatem dla utrzymania odpowiedniej temperatury dla wrażliwych, tropikalnych gatunków rybek (wymagają one ok. 25oC), termometr oraz oświetlenie. Potrzebne będą również siatka do odławiania rybek i zanieczyszczeń oraz narzędzie do czyszczenia szyb od środka.

Dno akwarium wypełnia się żwirkiem, kamieniami i sadzi wśród nich rośliny. Wystrój i aranżacja wnętrza zbiornika są bardzo istotne dla całościowego efektu estetycznego. Nie zapomnij również o pokrywie na akwarium. Sprzęt niezbędny do obsługi można zamaskować w obudowie znajdującej się obok zbiornika lub nad nim. Przyda się też miejsce na niezbędny asortyment dodatkowy oraz pokarm dla rybek.

d2sld30
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sld30