Trwa ładowanie...

Jak segregować śmieci w domu?

Segregowanie śmieci nie musi być trudne i uciążliwe - wystarczy kilka prostych sztuczek, aby ułatwić sobie to zadanie i nie traktować go jak przykry obowiązek. Oto przydatna ściąga, jak segregować śmieci.

Jak segregować śmieci w domu?Źródło: Shutterstock
d189wsq
d189wsq
Segregowanie śmieci nie musi być trudne i uciążliwe - wystarczy kilka prostych sztuczek, aby ułatwić sobie to zadanie i nie traktować go jak przykry obowiązek. Oto przydatna ściąga, jak segregować śmieci.

Segregacja odpadów - najczęstsze problemy

Włączając segregację odpadów do stałych obowiązków domowych, przyczyniasz się do zmniejszenia ilości śmieci na wysypiskach kosztem materiałów poddawanych recyklingowi. Wystarczy tylko być konsekwentnym i wrzucać poszczególne odpady do pojemników w odpowiednich kolorach. To, co najczęściej przeszkadza w segregacji śmieci, to problem ze składowaniem materiałów do recyklingu w domu, zanim trafią one do odpowiednich pojemników na zewnątrz. Jednak i to można uprościć. Na rynku jest wiele gadżetów ułatwiających radzenie sobie ze śmieciami oraz specjalnie zaprojektowanych pojemników do segregacji odpadów.

Kolejnym problemem jest niewiedza lub niewystarczająca ilość informacji, która powoduje, że źle segregujemy śmieci albo zniechęceni - rezygnujemy z tego obowiązku. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i dowiedzieć się, jak maksymalnie można sobie ułatwić segregowanie śmieci.

Segregacja śmieci - zasady

Segregujemy papier, tworzywa sztuczne, metale i aluminium, szkło przezroczyste i kolorowe, odpady organiczne. Oddzielną kategorię stanowią wszystkie pozostałe odpady, które trafiają do jednego pojemnika na śmieci zmieszane, a także odpady niebezpieczne, czyli zużyte baterie, żarówki, świetlówki, sprzęty elektroniczne, a także przeterminowane leki, które oddaje się w aptece. Warto również pamiętać o tym, że nie wszystko to, co uważasz za zdatne do recyklingu, takie właśnie jest. Tylko prawidłowo posegregowane odpady będą mogły służyć do stworzenia w przyszłości nowych przedmiotów.

d189wsq

Co dokładnie wrzucamy do pojemników do segregacji śmieci? Krótka ściągawka

Pojemniki na śmieci mają swoje kolory, które oznaczają dany rodzaj odpadów w nich gromadzonych. W różnych regionach obowiązują różne zasady segregacji śmieci, ale ogólne zasady, jeśli chodzi o kolory, wyglądają następująco – do niebieskiego pojemnika wrzucamy papier, białe i zielone pojemniki są na odpady szklane, a żółte na plastik i aluminium.

Niebieski pojemnik jest przeznaczony na papier, czyli można tam wrzucać: gazety, ulotki, katalogi, książki, tekturę, kartony i tekturę falistą. Papier, który tam trafia, powinien być czysty. Najlepiej usunąć z niego zszywki. Nie wrzucamy tu papieru połączonego z folią (np. po maśle czy margarynie), a także kartonów po mleku i sokach.

Kosze żółte służą do zbierania plastikowych odpadów, ale również tych metalowych i aluminiowych. Taki pojemnik wykorzystaj do wyrzucania butelek po napojach (osobno wyrzuć nakrętki), można tu również wrzucać butelki po środkach czyszczących, aluminiowych i zgniecione puszki po napojach, metalowe puszki po konserwach, kartony po mleku i sokach. Wyrzuć tu także torebki foliowe, reklamówki, koszyczki po owocach.
Do żółtych pojemników nie wolno wrzucać zabawek, pojemników po olejach czy pełnych butelek PET. W niektórych miastach można spotkać pojemniki czerwone przeznaczone wyłącznie na metal i aluminium.

Kolejnym pojemnikiem jest kosz do segregacji koloru zielonego przeznaczony na szkło kolorowe, biały natomiast służy do gromadzenia szkła bezbarwnego. Jednak i tu istnieją pewne ograniczenia. Należy zadbać, aby wrzucane do pojemników na szkło butelki były opróżnione, wstępnie umyte i pozbawione etykiet. Nie wolno też wrzucać potłuczonego szkła, ceramiki i porcelany, szyb, luster, a także żarówek.

d189wsq

Jak ułatwić sobie segregację śmieci?

Aby ułatwić sobie segregację śmieci, warto wykorzystać dostępne na rynku rozwiązania. Pozwolą one zaoszczędzić miejsce i sprawią, że segregacja odpadów stanie się nie tylko łatwiejsza, ale wręcz całkiem bezproblemowa. Jeśli zaopatrzysz się w odpowiednie pojemniki, pomysłowe gadżety i narzędzia, może się okazać, że w segregowanie śmieci z chęcią włączy się cała rodzina i przestanie być to jeden z uciążliwych obowiązków (kosze wielokomorowe można znaleźć m.in. tutaj).
Warto wyznaczyć specjalne miejsce do segregowania odpadów. Może być to jedna z szafek kuchennych wyposażona w specjalne kosze albo miejsce na podwórku, gdzie ustawisz pojemniki. Ważne, aby był do niego łatwy dostęp. Niektóre śmieci należy przed wrzuceniem do kosza przepłukać wodą lub oczyścić, dlatego kuchnia czy łazienka to najlepsze miejsce na kosze do segregacji, zwłaszcza że czyste i suche, posegregowane odpady są raczej bezzapachowe i mogą spokojnie przeleżeć kilka dni, zanim zostaną wyrzucone.

Kosze do segregacji odpadów

Podstawą skutecznej segregacji śmieci są przeznaczone do tego celu kosze. Mogą być to zwykłe pojemniki, na które nakleisz etykiety wskazujące, co dokładnie będziesz tam gromadzić. Można zaopatrzyć się także w różnokolorowe pojemniki na odpady lub specjalne stojaki na worki na śmieci z różnokolorowymi pokrywami.
Kosze do segregacji odpadów są bardzo pomysłowe i ciekawe pod względem wizualnym. Producenci dbają również o to, aby nie zajmowały one dużo miejsca. Przeważnie są to kosze wielokomorowe, które oszczędzają miejsce w kuchni, czy łazience. Ciekawostką są obrotowe pojemniki na odpady, które zmieszczą się w szafce kuchennej i są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Niektóre odpady mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, warto więc do ich składowania przeznaczyć niewielki pojemnik ze szczelną pokrywą, którego wielkość zmusi cię do częstego opróżniania. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, taki pojemnik można zstąpić kompostownikiem.

d189wsq

Zgniatarki do puszek

Kolejnym gadżetem, który pomaga w segregacji śmieci, jest zgniatarka do puszek i butelek - rewolucjonizuje kwestię gromadzenia odpadów nadających się do recyklingu, a przy tym pozwala szybko i sprawnie zmniejszyć objętość butelki czy puszki (nawet o 80 proc.), dzięki czemu możesz zbierać o wiele więcej odpadów albo zmniejszyć ilość gromadzonych śmieci. Zgniatarki są tanie (kupisz je już za 28 zł, choć droższe modele kosztują nawet 200 zł) i wygodne w obsłudze (np. Omega Mix)
.

d189wsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d189wsq