Trwa ładowanie...

Kominek bez kominka. Portal w dekoracji wnętrz

Marzenie o domowym palenisku jest stare jak świat. Kominek dla wielu z nas jest najbardziej wyrazistym elementem wpływającym na przytulną atmosferę we wnętrzu. Co jednak zrobić, gdy nie można go zainstalować w mieszkaniu?

Kominek bez kominka. Portal w dekoracji wnętrzŹródło: Evanschwartzdesigns.com
d3g1t5h
d3g1t5h

Marzenie o domowym palenisku jest stare jak świat. Kominek dla wielu z nas jest najbardziej wyrazistym elementem wpływającym na przytulną atmosferę we wnętrzu. Co jednak zrobić, gdy nie można go zainstalować w mieszkaniu?

Ograniczenia związane z budową kominka mogą być związane z konstrukcją budynku lub jego wielorodzinnym charakterem. W takiej sytuacji pozostaje ci kupno biokominka, w którym zamiast bierwion płonie ich imitacja zasilana paliwem lub estetyczna atrapa kominka wyglądem przypominająca jego fronton. Wstawienie do mieszkania portalu będącego imitacją otwartego paleniska jest dużo tańszym i prostszym rozwiązaniem, a ponadto bezpieczniejszym od prawdziwego. Nie ma zagrożenia zaprószenia ognia, nie trzeba prowadzić instalacji wentylacyjnej, a sama konstrukcja nie wymaga tyle miejsca co kominek. Dzięki temu możesz mieć jego namiastkę nawet w niewielkim mieszkaniu.

Atrapa, czyli portal kominkowy

Portal kominkowy najczęściej składa się z belki wspartej na podporach. W zależności od kształtu i głębokości konstrukcji oraz sposobu montażu przy ścianie, gardziel - miejsce, w którym zazwyczaj znajduje się wkład kominkowy lub ruszt otwartego paleniska - może mieć różną formę. Im będzie ona głębsza, tym lepszą uzyskasz imitację. Dla większego efektu fragment ściany otoczonej portalem dobrze jest wyróżnić - pokryć go ciemniejszą farbą lub wykończyć okładziną imitującą ceglany mur. Można posiłkować się cienkimi płytkami klinkierowymi lub płytkami ceramicznymi w formie cegieł. Jeśli ściana w domu jest ceglana, wystarczy na tym małym fragmencie usunąć tynk, aby obnażyć rysunek muru.

Efekt we wnętrzu

Choć przyklejony do ściany portal nie zastąpi prawdziwego kominka, ciekawie zdobi wnętrze i dodaje mu przytulności. Zwłaszcza że wśród atrap znajdziesz niezwykle różnorodne formy. Od prostych, nowoczesnych i nieskomplikowanych belek wspartych na skromnych podporach, po bardzo rozbudowane, wręcz pałacowe, o ozdobnym gzymsie, rozbudowanym fryzie i kolumnach nawiązujących do klasycznych kształtów. Forma może być gipsowa, betonowa, drewniana, fornirowa, metalowa, szklana, ale znajdziesz też bardziej wyrafinowane marmurowe oraz wykonane z innych ozdobnych kamieni. Niektóre mogą być urozmaicone płaskorzeźbami, dekorami o motywie roślinnym, a ich kolumny ustawione na klasycznej bazie i zwieńczone kapitelem.

d3g1t5h

Głębokość górnej półki warto dobrać w zależności od przeznaczenia. Jeśli zamierzasz na niej przechowywać ozdobne przedmioty, lepiej, aby była bardziej pojemna. Równolegle do niej może znajdować się próg stanowiący dolną krawędź paleniska - wówczas portal ma formę ramy.

Czym wypełnić portal kominkowy?

Atrapa kominka w realnych wnętrzach najczęściej mieści zestawy świeczek lub biokominek, który daje efekt żywego ognia. Ale wiele osób lubi też układać we wnęce drewno sprawiające wrażenie szczap przygotowanych do zapalenia. Nie ma jednak konieczności trzymania się idei paleniska - portal można zaaranżowane w sposób niekonwencjonalny. Gdy jego forma nie jest zamknięta, tylko składa się z belki i podpór, wnętrze atrapy kominka stanowi przedłużenie posadzki, a cała imitacja nie jest tak dosłowna. Do środka najchętniej wstawiane są wówczas wazony wypełnione świeżymi kwiatami, półki z książkami, stojak na wino czy gazetownik. Ale zaletą portalu jest też możliwość ustawienia go w dowolnym miejscu. Może stanąć nie tylko w salonie, lecz także w sypialni czy choćby łazience.

d3g1t5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g1t5h