Trwa ładowanie...

Aranżacja wnętrz w stylu eko - bliżej natury

W czasach, gdy co drugi produkt w sklepie jest opatrzony etykietą "eco friendly", a hasła takie jak "odnawianie zasobów naturalnych" i "minimalizacja zanieczyszczeń" docierają do nas z każdej strony, życie w zgodzie z naturą staje się modne. Jak sprawić, by również aranżacja wnętrz była eco friendly? Oto kilka wskazówek, jak zaaranżować wnętrze w stylu eko.

Aranżacja wnętrz w stylu eko - bliżej naturyŹródło: Marek Słota/Beautifulminds.pl
d2is0qt
d2is0qt

W czasach, gdy co drugi produkt w sklepie jest opatrzony etykietą "eco friendly", a hasła takie jak "odnawianie zasobów naturalnych" i "minimalizacja zanieczyszczeń" docierają do nas z każdej strony, życie w zgodzie z naturą staje się modne. Jak sprawić, by również aranżacja wnętrz była eco friendly? Oto kilka wskazówek, jak zaaranżować wnętrze w stylu eko.

Jak każdy kierunek w aranżacji wnętrz, tak i styl eko rządzi się swoimi prawami. Może jednak występować w wielu tendencjach: od nowoczesnej, charakteryzującej się funkcjonalnością i minimalną liczbą dekoracyjnych bibelotów, do rustykalnej, w której dekoracje odgrywają istotną rolę. Bez względu jednak na to, jaka tendencja jest bliższa naszemu sercu, żeby urządzić mieszkanie ekologiczne, trzeba postępować według następujących zasad.

Po pierwsze - kolory ziemi

Styl eko lubi naturalne, spokojne barwy. Malując ściany, postaw na ciepłe odcienie beżu, szarości, brązów i ecru, które możesz rozjaśnić białymi meblami. Odrobina intensywnej zieleni czy błękitu w dekoracjach i tkaninach doda wnętrzu charakteru. Zrezygnuj jednak z jaskrawych, krzyczących kolorów takich jak róże, fiolety, żółć czy turkus.

Po drugie - naturalne materiały

W eko wnętrzu staraj się wykorzystywać materiały naturalne i jak najmniej przetworzone. Postaw na surowe drewno i naturalny kamień o nieregularnym kształcie, który wspaniale zaprezentuje się na podłodze. Nowoczesny design wraca do poczciwej wikliny i rattanu, oferując ciekawe dodatki i meble z tych surowców. Jeśli jednak wolisz coś mniej plecionego, wybierz egzotyczny bambus. Kupując ceramikę, poszukaj ręcznie wypalanych kafli. Całość dopełnią tkaniny z lnu i bawełny.

fot. Marek Słota/Beautifulminds.pl

d2is0qt

Po trzecie - meble z recyklingu

Wykorzystanie starych, bezużytecznych przedmiotów do zupełnie nowych celów nie tylko brzmi ekologicznie, ale też daje niesamowite możliwości, by uzyskać niezwykle oryginalny efekt.

Jakiś czas temu umysłami projektantów zawładnęły europalety, które stały się podstawą do stworzenia ciekawych stolików kawowych, regałów, łóżek, a nawet kanap. Dziś designerskie meble tworzone są ze wszystkiego. Stare walizki zamieniają się w wielokolorowe komody z szufladami. Jutowe worki zaczynają służyć jako poduszki lub obicia foteli. Szpule po kablach dumnie prezentują się w roli kuchennych stołów. Żeby zrobić ekologiczny, a w dodatku unikalny mebel, często wystarczy dobry pomysł i zestaw do majsterkowania.

Po czwarte - dekoracje z natury

Ekologiczny dom najlepiej ozdobią żywe rośliny. Wkomponowane na stałe w przestrzeń, w formie wertykalnych ogrodów, z pewnością zachwycą wszystkich gości. Chcąc stworzyć żywą, zieloną ścianę, musisz zwrócić się jednak do specjalistów, którzy dobiorą odpowiednie rośliny do twojego wnętrza i poradzą, jak o nie dbać.

Na rynku pojawiły się również panele ścienne z żywego mchu - są łatwiejsze w utrzymaniu niż wertykalne ogrody, a efekt jest równie niesamowity, co ekologiczny. Jeśli jednak wolisz rośliny w tradycyjnych donicach, ściany możesz ozdobić przyrodniczą fototapetą.

d2is0qt

Zdjęcie kropli wody w makro zbliżeniu świetnie sprawdzi się jako ozdoba łazienki. Natomiast w przedpokoju możesz zastosować fototapetę przedstawiającą krajobraz dla optycznego powiększenia przestrzeni.

Po piąte - ekologiczna technologia

Styl ekologiczny to nie tylko kolory i dodatki, ale przede wszystkim filozofia życia. Wybierając produkty do ekologicznego mieszkania, pamiętaj o energooszczędnym oświetleniu i sprzętach, które pozwalają minimalizować zużycie zasobów naturalnych. Wiele firm oferuje baterie kuchenne i łazienkowe, które ograniczają przepływ wody, nie zmniejszając jej ciśnienia. A do tego mają fantastyczny design.

Planując kuchnię, pamiętaj o podzieleniu jej na pięć kolejnych stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania i gotowania. Zaprojektowana w prawidłowym układzie kuchnia zaoszczędzi twój czas podczas przygotowywania posiłków, a co za tym idzie: znacznie zmniejszy się zużycie wody i energii.

Wybierając kosz na odpady, kup taki przystosowany od razu do ich segregacji. Pamiętaj, że aranżując mieszkanie w stylu ekologicznym, przyczyniasz się do ochrony środowiska.

Autor: Marta Eljasiak

Źródło: www.beautifulminds.pl Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Marty Eljasiak, właścicielki pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl

d2is0qt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2is0qt