Trwa ładowanie...

Moskitiera na okno i drzwi - najskuteczniejsza ochrona przed komarami

Sposoby na komary i inne dokuczliwe owady są już na tyle skuteczne, że dokuczliwe insekty nie są w stanie zepsuć nam pięknych letnich dni. Wystarczy zaopatrzyć się w skuteczne bariery – moskitiery na okna i drzwi. Ich różnorodność pozwoli na zabezpieczenie każdego pomieszczenia przed inwazją niepożądanych owadów. Możesz wybrać osłony wewnętrzne do sypialni, okienne stałe i ruchome oraz drzwiowe.

Moskitiera na okno i drzwi - najskuteczniejsza ochrona przed komaramiŹródło: Shutterstock
dzxft69
dzxft69

Moskitiera: na spokojny sen
W najbardziej podstawowym wariancie warto zabezpieczyć się przed owadami, montując moskitiery chroniące łóżko. Mogą one mieć formę ścianek z siatki rozpiętych na stelażu przykrytym od góry baldachimem. Prostszym modelem jest moskitiera zebrana w jednym, centralnym punkcie nad łóżkiem i zawieszona na haku zamontowanym w suficie. Poły siatki muszą być na tyle długie, by osłonić całe łóżko do samej podłogi. Ten mobilny produkt możesz zabrać na urlop. Niezależnie od tego, gdzie będziesz, osłoni cię przed latającymi natrętami.

Do dyspozycji masz także mniejsze moskitiery wiszące, które można zamontować nad łóżeczkiem dziecka oraz nad wózkiem, co umożliwi malcowi spokojny sen na łonie natury.

Zobacz koniecznie! Najtrwalsze, najcichsze i w dobrej cenie. Idealne rozwiązanie do domu

Moskitiera okienna
Tam, gdzie nie masz potrzeby odsłaniać okna, np. w spiżarni, pralni czy garażu, zdecyduj się na najprostszą, najtańszą formę siatki przymocowanej na stałe do ramy okiennej. Pozostałe pomieszczenia, np. salon, powinny mieć jednak możliwość zdejmowania moskitiery. W tym celu warto zaopatrzyć się w ruchomy stelaż lub model mocowany na rzepy.

dzxft69

Moskitierę na stelażu kupuje się w częściach, których rozmiary dostosowuje się do wielkości przeszkleń. Zarówno metalowe ramy, jak i siatkę docina się na wymiar. Aluminiowe profile łączy się za pomocą plastikowych naroży, a siatkę napina i unieruchamia gumowymi uszczelkami wciskanymi w szczeliny listewek. Całą moskitierę montuje się na zewnętrznej ramie okna, używając ruchomych zaczepów. Przekręcenie ich równolegle do ramy pozwala na szybkie uwolnienie przesłony.

To też cię zainteresuje – ciekawe i ekonomiczne rozwiązania świetlne. Przeczytaj artykuł!

Rozwiązaniem zapewniającym jeszcze łatwiejszy montaż są siatki z rzepami. Po docięciu na wymiar okna przykleja się je do najbardziej zewnętrznej krawędzi ramy, ale od wewnątrz pomieszczenia. Do niej przytwierdza się siatkę. Miejsce to nie uniemożliwia zamknięcia skrzydła, pozwala też docisnąć rzep tak, by dokładnie i równomiernie przywarł do ramy. Dobrej jakości produkt ułatwia wielokrotne zdejmowanie moskitiery i umieszczenie jej na nowo. To przydatne, gdy chce sie np. podlać kwiatki w skrzynce za oknem. Wystarczy wtedy odczepić siatkę u dołu okna i ją zrolować.

To też cię zainteresuje – ciekawe i ekonomiczne rozwiązania świetlne. Przeczytaj artykuł!

dzxft69

Moskitiera drzwiowa
Moskitiera na drzwi wymaga bardziej rozbudowanej konstrukcji, gdyż musi być regularnie otwierana i zamykana. Dlatego też na ogół jest wykonana z ramy i siatki wyposażonej w zawiasy. Montuje się je na zewnątrz elewacji drzwi wejściowych lub balkonowych. Zawiasy siatki i skrzydła wejściowego powinny znajdować się po tej samej stronie odrzwi. Aby moskitiera dobrze przylegała, wyposaża się ją w grube uszczelki gumowe lub szczotkowe oraz magnes uniemożliwiający odskoczenie ramy przy energicznym zamykaniu skrzydła. Przy dużych drzwiach potrzebne jest poprzeczne wzmocnienie stelaża na środku moskitiery.

Zamiast produktu na stelażu można wybrać prostszy model moskitiery drzwiowej, czyli kurtynę. Pasy siatki montuje się na listwie nad drzwiami wejściowymi. U ich dołu zawiesza się obciążniki unieruchamiające je i pozwalające na szczelne ułożenie bariery dla owadów, po przejściu przez drzwi domowników. Kurtyny mogą mieć dwie części nakładające się w środku na siebie lub cztery węższe pasy. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli masz zajęte ręce, np. podczas wynoszenia na taras tacy z napojami. Wystarczy wówczas odsunąć siatkę ramieniem. Elementy moskitiery same ułożą się na powrót w szczelną zaporę nie tylko dla komarów, lecz także os i much.

dzxft69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dzxft69