Trwa ładowanie...
05-05-2015 14:46

Sprzęt budowlany - kupować czy wypożyczać? Sprawdzamy, co się opłaca

W Polsce prosperuje wiele dużych wypożyczalni sprzętu budowlanego. Można w nich wypożyczyć niemal wszystkie maszyny potrzebne do wykonywania robót budowlanych. Korzystanie z oferty wypożyczalni i większych parków maszyn może być dobrym sposobem na zaoszczędzenie sporej kwoty. Okazuje się, że wcale nie trzeba inwestować w drogi sprzęt, a później płacić za koszty jego utrzymania.

Sprzęt budowlany - kupować czy wypożyczać? Sprawdzamy, co się opłacaŹródło: Shutterstock
d34c66a
d34c66a
W Polsce prosperuje wiele dużych wypożyczalni sprzętu budowlanego. Można w nich wypożyczyć niemal wszystkie maszyny potrzebne do wykonywania robót budowlanych. Korzystanie z oferty wypożyczalni i większych parków maszyn może być dobrym sposobem na zaoszczędzenie sporej kwoty. Okazuje się, że wcale nie trzeba inwestować w drogi sprzęt, a później płacić za koszty jego utrzymania.

Zalety i wady wypożyczalni sprzętu budowlanego

Wypożyczanie sprzętu budowlanego ma wiele zalet - jedną z ważniejszych jest natychmiastowy czas realizacji. Zarówno sprzęt, jak i maszyny można wypożyczyć niemal od ręki, co stanowi duże ułatwienie w przypadku, gdy zależy nam na czasie. Dodatkowym atutem wypożyczania jest fakt, że nie trzeba dysponować dużym wkładem własnym. Zakup nowych sprzętów może kosztować bardzo dużo, wynajęcie profesjonalnej ekipy budowlanej często również niewiele mniej (szczegółowe ceny prac budowlanych możesz sprawdzić tu)
. Za wypożyczenie sprzętu na kilka dni zapłacisz niewielki odsetek ceny zakupu nowego sprzętu, jest to szczególnie ważne w przypadku drogich maszyn.

Dodatkowym atutem korzystania z usług parków maszyn jest dużo mniejsza awaryjność sprzętów budowlanych. Większe wypożyczalnie cyklicznie wymieniają wyposażenie i dbają o zabezpieczenie jego stanu technicznego. Każda wypożyczalnia prowadzi też serwis maszyn, dzięki czemu inwestor nie musi martwić się koniecznością usunięcia ewentualnej awarii. Ponadto maszyny są w pełni ubezpieczone, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla inwestora, jak i dla wypożyczalni.

Kolejną istotną zaletą wypożyczania sprzętu budowlanego jest usprawnienie logistyki. Dotyczy to oczywiście maszyn o większych gabarytach, których transport byłby dość kosztownym przedsięwzięciem. Przykładowo, przewóz walca na odległość 400 km będzie wydatkiem rzędu 2-3 tys.zł. Za wypożyczenie takiego sprzętu na tydzień zapłacisz maksymalnie 1,5 tys. zł. Wypożyczenie będzie miało zatem uzasadnienie ekonomiczne w sytuacji, gdy planujesz przeprowadzenie krótkotrwałych prac.

d34c66a

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego mają także swoje wady. Jedną z nich jest konieczność nieustannego opłacania wypożyczanego sprzętu. Korzystanie z usług wypożyczalni nie będzie korzystne, jeśli maszyna ma stosunkowo niewielką wartość, a ty potrzebujesz jej na dłuższy czas - w tym wypadku koszty wypożyczenia mogą dorównywać cenie zakupu. Dotyczy to przede wszystkim mniej skomplikowanych urządzeń i sprzętów wykorzystywanych podczas wykonywania mniejszych robót remontowo-budowlanych

Czy wypożyczanie sprzętu budowlanego opłaca się osobie prywatnej?

Opłacalność wypożyczania sprzętu budowlanego zależy od czasu i specyfiki prac budowlanych. Z pewnością jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które planują wykonanie niewielkiej budowy. Przykładowy koszt wypożyczenia przenośnej betoniarki to wydatek rzędu 100 zł/tydzień, za zakup urządzenia musielibyśmy zapłacić kilkakrotnie więcej. Podobna sytuacja dotyczy pozostałego, podstawowego sprzętu budowlanego, dostępnego w każdej wypożyczalni.

W wielu przypadkach wypożyczanie staje się dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Po zakończeniu prac oddajesz sprzęt i nie martwisz się o jego późniejszą konserwację. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które nie mają zbyt dużego placu czy podwórka, na którym można byłoby pozostawić zakupiony sprzęt. Prywatni inwestorzy rzadko wypożyczają drogi, profesjonalny sprzęt czy maszyny budowlane. Sprzęty o wartości powyżej 50 tys. zł są wypożyczane wyłącznie firmom. W tym wypadku pozostaje nam jedynie zakup sprzętu na własną rękę lub założenie własnej działalności gospodarczej.

d34c66a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34c66a