Trwa ładowanie...

Sąsiad zalał ci mieszkanie? Sprawdź, do czego masz prawo!

Zalanie mieszkania może pociągnąć za sobą duże straty materialne. Koszty odnowienia pomieszczeń niejednokrotnie przekraczają dziesiątki tysięcy złotych. Tymczasem otrzymanie odszkodowania nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Dlatego warto wiedzieć, do czego mamy prawo i co zrobić, gdy ktoś zaleje nam mieszkanie.

Sąsiad zalał ci mieszkanie? Sprawdź, do czego masz prawo!Źródło: Shutterstock
d2sld30
d2sld30
Zalanie mieszkania może pociągnąć za sobą duże straty materialne. Koszty odnowienia pomieszczeń niejednokrotnie przekraczają dziesiątki tysięcy złotych. Tymczasem otrzymanie odszkodowania nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Dlatego warto wiedzieć, do czego mamy prawo i co zrobić, gdy ktoś zaleje nam mieszkanie.

Kilka słów o ubezpieczeniach mieszkaniowych

Ubezpieczenia mieszkaniowe stanową zabezpieczenie naszego mienia. W ofertach firm ubezpieczeniowych znajdziesz wiele interesujących propozycji. Można je dodatkowo spersonalizować i dopasować do indywidualnych potrzeb. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie**mieszkaniowe składa się z kilku elementów:

  • Ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych, włamania i kradzieży
  • Ubezpieczenie murów
  • Ubezpieczenie assistance
  • Ubezpieczenie OC

Pierwsze kroki na drodze do odszkodowania

W pierwszej kolejności warto zabezpieczyć mieszkanie i udokumentować szkodę. Dobrym pomysłem jest wykonanie zdjęć lub nagranie filmu wideo, który wskaże skalę zalania.

d2sld30

Jednym z najistotniejszych kroków będzie też ustalenie przyczyny. To właśnie od niej zależy ustalenie osoby, która jest winowajcą szkody. Wbrew pozorom nie zawsze za szkodę odpowiada sąsiad z góry. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w zapisach ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994 r. Zapisy określają, że elementy instalacji, które nie służą do wyłącznego użytku jednego właściciela, stanowią część wspólną budynku. Zatem za awarię pionowych odcinków instalacji odpowiada spółdzielnia bądź wspólnota mieszkaniowa.

Sąsiad z góry odpowiada jedynie za awarię powstałą za zaworami odcinającymi wodę. Szkoda**na skutek zaniedbania sąsiada także liczy się jako jego wina.

Ustalić winnego - i co dalej?

Jeśli sąsiad poczuwa się do odpowiedzialności, odszkodowanie z OC będzie tylko sprawą natury formalnej. Mimo wszystko sporządź oświadczenie o ustaleniu winy. Dokument powinien zostać podpisany przez winowajcę. Będzie to przydatne, jeśli w czasie kolejnych kroków sąsiad uzna, że zalanie jednak nie wynikło z jego winy. W tym przypadku oświadczenie stanie się dowodem, ułatwiającym uzyskanie odszkodowania.

Osoba poszkodowana musi pamiętać, że odszkodowanie z OC zostanie wypłacone jedynie wtedy, gdy ustalisz winnego zalania. Co więcej, ustalenie sprawcy jest zadaniem samego poszkodowanego. Jeśli nie znajdziesz winnego szkody, odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

d2sld30

Wycena szkody

Oprócz udokumentowania szkody bardzo ważne jest także sporządzenie precyzyjnej wyceny. Wykonaj ją przy sprawcy zalania oraz zarządcy budynku. Najlepszym sposobem na dokładną wycenę prac zgodnie z aktualnymi stawkami jest skorzystanie z kalkulatorów remontowych. Dzięki nim dokładnie wycenisz wszystkie prace, wygenerujesz kosztorys prac i będziesz mógł załączyć go do protokołu. Protokół powinien zostać podpisany zarówno przez właściciela nieruchomości, jak i sprawcę.

Odszkodowanie z OC sprawcy

Jeśli sąsiad ma ubezpieczenie i poczuwa się do winy, wyegzekwowanie odszkodowania będzie łatwe. Warto wziąć od niego numer polisy i samodzielnie zgłosić szkodę u jego ubezpieczyciela (masz na to 3 dni). Niektóre firmy ubezpieczeniowe umożliwiają zgłoszenie szkody przez Internet, co stanowi znaczne ułatwienie. Zgłoszenia może dokonać też sam sprawca, jednak warto dopilnować wszystkiego samodzielnie.

Po zgłoszeniu szkody na miejsce zdarzenia powinien przyjechać likwidator szkód. Przed jego przybyciem nie zmieniaj niczego w zalanym pomieszczeniu. Likwidator dokona oględzin i oceni skalę strat materialnych. Wypłata odszkodowania z OC powinna nastąpić w ciągu 30 dni.

d2sld30

Odszkodowanie z OC poszkodowanego

Co zrobić, gdy ktoś zaleje ci mieszkanie i nie poczuwa się do odpowiedzialności? W tej sytuacji możesz dochodzić odszkodowania z własnego ubezpieczenia. Sprawa będzie dość prosta, jeśli nie ma wątpliwości co do winy sprawcy. W tym przypadku zgłaszasz szkodę do swojego ubezpieczyciela i przedstawiasz zaistniałą sytuację. Ubezpieczyciel powinien pokryć szkodę i domagać się zwrotu pieniędzy od sprawcy (na zasadzie regresu). W praktyce niewiele osób chce wszczynać postępowanie sądowe z dużą firmą ubezpieczeniową. Po otrzymaniu stosownego pisma sprawca z reguły podaje swój numer polisy lub pokrywa należność z własnej kieszeni.

Zaznaczmy, że po wypłacie środków z odszkodowania przestajesz być stroną postępowania. Dalsze kroki na linii ubezpieczyciel – sprawca przestają cię dotyczyć. Pozostaje ci więc tylko znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej i rozpoczęcie prac. Szukając sprawdzonej firmy, warto wypełnić ten formularz – na jego podstawie otrzymasz oferty od firm, które chętnie wykonają twoje zlecenie.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie mamy ubezpieczenia, a sprawca nie poczuwa się do odpowiedzialności?

Ubezpieczenie z OC może skutecznie chronić nasze interesy w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych (takich jak zalanie mieszkania). Sytuacja komplikuje się, gdy pokrzywdzony nie posiada polisy, a sprawca nie poczuwa się do odpowiedzialności. Jednak i w tym przypadku mamy możliwość wyegzekwowania kosztów poniesionych na rzecz naprawy szkód. Podstawą będzie udowodnienie winy. Warto zebrać świadków (sąsiadów czy administratora budynku). W dalszej kolejności należy sporządzić protokół szkody (najlepiej jeśli wykona go niezależny rzeczoznawca).

d2sld30

Protokół szkody wysyłamy do sprawcy listem poleconym, dołączając wezwanie do zapłaty. Bardzo ważne będzie potwierdzenie nadania przesyłki. Nasze pismo ma charakter przedprocesowego wezwania do zapłaty, a potwierdzenie jego nadania przyda się na ewentualnej rozprawie sądowej. Jeśli sąsiad nadal nie poczuwa się do odpowiedzialności, musimy skierować sprawę na drogę sądową. Podstawą dalszych działań będzie wystosowanie pozwu o zapłatę odszkodowania za wyrządzoną szkodę. Poszkodowany powinien zebrać wszystkie faktury i rachunki, które zgromadził podczas prac naprawczych. Jest to wartościowa dokumentacja, którą warto dołączyć do pozwu. W dalszej kolejności pozostaje nam tylko czekać na orzeczenie wyroku.

d2sld30
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sld30