Trwa ładowanie...
31-01-2017 12:22

Projekt domu... w rozsądnej cenie

Od kiedy dom stał się dobrem dostępnym szerszej rzeszy ludzi poszukujących własnego lokum, większą uwagę przykłada się do kosztów budowy. Dom staje się alternatywą dla mieszkania w bloku, czy bardziej modnym dzisiaj apartamentowcu.

Projekt domu... w rozsądnej cenieŹródło: materiały prasowe
d1w1nal
d1w1nal

Projekt domu - co wpływa na koszty budowy?

Decydujący wpływ na koszt budowy domu ma oczywiście jego wielkość, ale wśród budynków o podobnej powierzchni użytkowej znajdziemy domy, których koszty budowy znacząco się różnią. Poniżej ceny netto wykonania domu w stanie deweloperskim:

Małe domy z jednostanowiskowym garażem:

Prosty dom: As 7 123 m² (295 000 zł)

Z balkonem i lukarnami: Nefryt 121 m² (371 000 zł)

Dom z piwnicą: Dom na Stoku: 133 m² (380 000 zł)

d1w1nal

Średnie domy z dwustanowiskowym garażem:

Akord II 142 m² (364 000 zł)

Syriusz 139 m² (450 000 zł)

Źródło: projekty domów i ich ceny według pracowni Domowe Klimaty

Bardzo istotna jest zatem forma budynku – skomplikowanie planu, ilość zadaszonych tarasów, wykusze, a także rodzaj dachu – prosty dach dwuspadowy lub skomplikowany wielospadowy. Podpiwniczenie domu również w istotnym stopniu wpływa na ostateczny koszt inwestycji.

Z pewnością każdy potrafi przewidzieć, że budowa prostego domu wymagać będzie niższych nakładów niż budowa bardziej skomplikowanej konstrukcji, powyższe zestawienie ilustruje jednak jak istotne są to różnice. Należy przy tym zaznaczyć, że przywołane przykłady budynków zaprojektowano z uwzględnieniem tych samych standardów materiałowych i wykonawczych.

d1w1nal

Warto zatem już na etapie projektowania domu, zwłaszcza gdy chcemy by był on względnie tani, zwrócić uwagę na szczegóły.

Czy warto oszczędzać na materiałach z których wykonany jest budynek? Czasami tak, bo równorzędne materiały mogą znacznie różnić się ceną. A mimo to budynki wybudowane z nich nie będą się różnić trwałością czy najbardziej istotnymi właściwościami. Na przykład konstrukcja z pustaków ceramicznych zazwyczaj będzie kosztować drożej niż z gazobetonu, a zwłaszcza cegły wapienno-piaskowej (silikatowej). Ocieplenie z wełny mineralnej jest droższe od wykonanego ze styropianu.

Koszty eksploatacji

Bardzo istotnym jest, aby nie ograniczać nakładów na budowę domu ze szkodą dla późniejszych kosztów eksploatacji. Opłaca się na przykład zastosować grubszą warstwę ocieplenia, które jest stosunkowo niedrogie, zastosować stolarkę o lepszych parametrach, chociaż niekoniecznie z górnej półki.

d1w1nal

Należy być ostrożnym w stosowaniu polecanych przez sprzedawców kosztownych systemów, rzekomo mających przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji. Często takie deklaracje nie znajdują potwierdzenia. Na przykład pompa ciepła przy niesprzyjających warunkach zewnętrznych, może okazać się bardzo kosztowna w eksploatacji, a instalacja fotowoltaiczna wymagać dodatkowych inwestycji zanim zwrócą się poniesione na nią nakłady. Warto zatem zasięgnąć opinii niezależnych fachowców lub po prostu użytkowników z doświadczeniem, zanim zainwestujemy w wątpliwe ulepszenia.

Wybierając projekt domu i analizując koszty budowy należy zwrócić uwagę, że kosztorysy zazwyczaj dotyczą tzw. „stanu deweloperskiego”. Oznacza to, że nie obejmują kosztów wykończenia w postaci parkietu, wykładziny podłogowej, wanny, kranów itp.

d1w1nal
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w1nal