Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
mieszkanie
20-12-2016 13:17

Mieszkanie dla młodego warszawiaka - którą dzielnicę wybrać?

Własne mieszkanie to marzenie wielu młodych ludzi, którzy rozpoczynają start w dorosłe życie. Nie jest to łatwy cel do osiągnięcia przede wszystkim ze względu na ceny mieszkań czy brak środków na wkład własny. Powstają jednak programy pomocy, z których młodzi mogą skorzystać. A w których częściach stolicy młodzi ludzie najczęściej szukają wymarzonego lokum?

Mieszkanie dla młodego warszawiaka - którą dzielnicę wybrać?Źródło: PR
dj2ngkk
dj2ngkk

Własne mieszkanie to marzenie wielu młodych ludzi, którzy rozpoczynają start w dorosłe życie. Nie jest to łatwy cel do osiągnięcia przede wszystkim ze względu na ceny mieszkań czy brak środków na wkład własny. Powstają jednak programy pomocy, z których młodzi mogą skorzystać. A w których częściach stolicy młodzi ludzie najczęściej szukają wymarzonego lokum?

Wybierając miejsce do zamieszkania, młody człowiek musi zastanowić się przede wszystkim, co jest dla niego najważniejsze: niska cena czy doskonałe warunki mieszkaniowe? Bliskość centrum miasta czy spokojna i cicha okolica? Trzeba też wziąć pod uwagę dojazd do pracy, odległość od sklepów, miejsc rozrywki, a także placówek publicznych (ośrodek zdrowia, szkoła, urząd miasta itp.).

Własne mieszkanie – marzenie może się spełnić

Początek 2014 r. przyniósł wzrost cen mieszkań w stolicy (trend ten był już widoczny od połowy 2013 r.). I choć ta tendencja musiała wyhamować (w przeciwnym razie deweloperzy nie byliby w stanie sprzedać tyle mieszkań, ile zamierzali), wciąż kupno mieszkania za gotówkę czy nawet wzięcie kredytu wydaje się być dla wielu młodych warszawiaków odległym marzeniem. Brak dobrze płatnej pracy na etat, niewystarczający wkład własny czy nawet obawy przed wysokimi ratami kredytu hipotecznego powstrzymują młodych ludzi przed kupnem wymarzonych czterech kątów. Pozostaje im wówczas wynajęcie mieszkania – co generuje dodatkowe miesięczne koszty, a ponadto nigdy nie jest sytuacją do końca pewną.

Wymóg wysokiego wkładu własnego automatycznie przekłada się na spadek dostępności kredytów – zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy nie zdążyli jeszcze dorobić się większego kapitału. Pokonać tę barierę może pomóc rodzina, ale i ona nie zawsze ma wystarczające środki. Wówczas można wystąpić o dofinansowanie w ramach państwowego programu „Mieszkanie dla młodych”. Pozwala on osobom do 35. roku życia (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego z małżonków) ubiegać się o kredyt z dopłatą finansowaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dofinansowanie to dotyczy wkładu własnego przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. Ponadto rodziny z co najmniej trojgiem dzieci mogą otrzymać pomoc we wcześniejszej spłacie części kredytu. Wniosek o dofinansowanie składa się w wybranym banku, który przystąpił do programu „MdM”.

W której dzielnicy?

Według rankingu opublikowanego w 2013 r. przez Urząd Statystyczny w Warszawie najatrakcyjniejszą dzielnicą pod względem warunków życia w stolicy jest Śródmieście. Tuż za nim plasują się Mokotów, Ochota i Wola. Ranking uwzględniał przede wszystkim dostępność infrastruktury (zdrowotnej, usługowej, kulturalnej i edukacyjnej). Do wygranej Śródmieścia i wysokiej pozycji pozostałych wymienionych dzielnic lewobrzeżnej Warszawy przyczyniła się też gęsta zabudowa, dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna, a w przypadku samego Śródmieścia – także dogodne połączenie z pozostałymi dzielnicami. Osoba aktywna towarzysko, ceniąca bliskość kin, restauracji, pubów, centrów handlowych i wymienionej infrastruktury powinna postawić na mieszkanie znajdujące się jak najbliżej serca miasta. Przeszkodą może tu być jednak cena – Śródmieście nieustannie ma najwyższe ceny mieszkań, które dla wielu osób mogą być barierą nie do pokonania. Wówczas warto poszukać miejsca w dzielnicy, która jest dobrze skomunikowana z centrum i ma bardziej
przystępne ceny mieszkań.

dj2ngkk

Najtańszą dzielnicą lewobrzeżnej Warszawy jest Ursus. Choć miejsce to jest atrakcyjne cenowo, dla wielu osób przeszkodą jest jego odległość od centrum i problemy z dojazdami. Łatwiej jest często dojechać do Śródmieścia z niektórych dzielnic prawobrzeżnych pomimo wciąż niskiej przepustowości mostów. Takie dzielnice jak Wawer, Rembertów czy Wesoła są co prawda położone daleko od Wisły, ale do centrum przybliżają je linie Szybkiej Kolei Miejskiej, które pozwalają dostać się do Śródmieścia o wiele szybciej niż samochodem czy autobusem. Coraz lepiej skomunikowana z centrum jest też Białołęka; liczne autobusy kursują główną arterią dzielnicy – ulicą Modlińską. Przez dzielnicę przechodzi też linia kolejowa, którą jeżdzą pociągi Kolei Mazowieckich oraz SKM. I choć infrastruktura Białołęki nie może się jeszcze równać ze śródmiejską czy wolską, ta młoda dzielnica przeżywa właśnie boom inwestycyjny, który pociągnie za sobą także rozwój różnych gałęzi infrastruktury, a ceny mieszkań są tu o wiele bardziej atrakcyjne niż
w Śródmieściu. Nowo powstające inwestycje, takie jak mieszkania na Białołęce na Osiedlu Ostródzka, są na wysokim poziomie – zapewniają stały monitoring, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a w okolicy znajduje się plac zabaw dla dzieci i teren rekreacyjny. Istotny jest także fakt objęcia osiedla programem MdM.

Odległość od centrum miasta nie musi być koniecznie wadą danej lokalizacji. Do atutów dzielnic peryferyjnych należą m.in. ich czyste powietrze, dostęp do lasów i parków czy cisza i spokój (przykładowo według statystyk policyjnych z 2012 r. Białołęka należy do najspokojniejszych dzielnic Warszawy). Dla wszystkich, którym zgiełk najbardziej dynamicznych i ruchliwych dzielnic zupełnie wystarcza w godzinach pracy, taka lokalizacja będzie wymarzona.

dj2ngkk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj2ngkk