Trwa ładowanie...
31-01-2017 13:36

Łatwiejsze procedury budowlane? Zmiany w prawie budowlanym w 2017 r.

Łatwiejsze procedury budowlane? Zmiany w prawie budowlanym w 2017 r.Źródło: Shutterstock
d189z5j
d189z5j

Jak co roku zmiany nie omijają także branży budowlanej. Będziesz budować dom, planujesz jego przebudowę albo po prostu chcesz być na bieżąco? Sprawdź, co się zmieniło w przepisach budowlanych.

Większość zmian w 2017 r. dotyczy budowy obiektów lub przeprowadzania prac remontowych. Warto wiedzieć, że odnoszą się do takich zagadnień jak: budowa budynku bez pozwolenia, budowa zjazdu z drogi, przebudowa obiektu, budownictwo energooszczędne, zgłaszanie sprzeciwu do zgłoszenia budowy czy odstąpienie od projektu. Podstawę prawną stanowi nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku.

Jeżeli szukasz najlepszej ekipy budowlanej lub fachowców od prac wykończeniowych, wypełnij krótki formularz i wybierz jedną z firm.

Budowa

Dzięki nowelizacji od 2017 roku niektóre obiekty wybudujesz bez pozwolenia lub potrzeby dokonywania zgłoszenia. Oto one:

  • Parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2, których rozpiętość konstrukcji wynosi maksymalnie 4,80 m, oraz suszarnie kontenerowe do 21 m2 powierzchni zabudowy.
  • Wiaty o powierzchni zabudowy do 35 m2. Na każdych 500 m2 działki możesz umieścić dwa takie budynki.
  • Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 m2, opaski brzegowe i inne umocnienia, które nie są konstrukcjami oporowymi.
  • Instalacje klimatyzacyjne.
  • Przepusty o średnicy do 100 cm.
d189z5j

Budowa zjazdów z drogi

Nowelizacja ustawy pozwala na ustalenie lokalizacji zjazdu z drogi powiatowej i gminnej bez decyzji o warunkach zabudowy. Podobnie pozwolenia ani zgłoszenia nie wymagają zatoczki parkingowe na takich drogach. Od tego roku wykonanie zjazdu z drogi krajowej wymaga tylko zgłoszenia, tak samo zatoczka parkingowa na niej.

Przebudowa

Nowelizacja znosi obowiązek zgłoszenia przebudowy, jeżeli dotyczy ona:

  • Budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Prace budowlane powinieneś zgłosić jedynie wtedy, gdy przebudowa ma dotyczyć przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych, jeżeli nie skutkuje to zwiększeniem obszaru oddziaływania obiektu.
  • Budynków, których budowa wymagała pozwolenia na budowę. Ich przebudowa wymaga obecnie pozwolenia tylko wtedy, gdy chodzi o przegrody zewnętrzne oraz elementy konstrukcyjne.
  • Budynków gospodarczych wolno stojących, altan, garaży, ganków i oranżerii (ogrodów zimowych), jeżeli ich powierzchnia zabudowy wynosi do 35 m2. Na działce możesz umieścić maksymalnie dwa takie obiekty na każde 500 m2 jej powierzchni.
  • Wolno stojących parterowych obiektów rekreacji indywidualnej, które przeznaczone są do okresowego wypoczynku. Ich powierzchnia zabudowy również może wynosić do 35 m2. Na każde 500 m2 działki może przypadać jeden taki budynek.
  • Obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną, które stanowią część zabudowy zagrodowej. Chodzi o parterowe budynki o powierzchni zabudowy do 35 m2 o maksymalnej rozpiętości konstrukcji do 4,8 m. Dotyczy to także suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2.
d189z5j

Budownictwo energooszczędne

Najistotniejsze zmiany mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię grzewczą obiektów budowlanych. Stopniowe wprowadzanie zmian w tej dziedzinie wynika z europejskiej dyrektywy 2001/91/WE z 16 grudnia 2002 r. Kolejne obostrzenia w zakresie energooszczędności będą wprowadzane do stycznia 2021 r. Zgodnie z tegorocznymi wytycznymi współczynnik zużycia energii pierwotnej (Ep) w każdym nowo powstałym domu jednorodzinnym może wynosić maksymalnie 95, a do tej pory mógł mieć wartość 120 (kWh/m2 * rok). Co dokładnie oznacza ten zagadkowy współczynnik? Zgodnie z definicją umieszczoną w rozporządzeniu jest to roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Drugim istotnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła (U), który określa się dla każdej z przegród budynku. Wyznaczone zostały zatem maksymalne wartości dla ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów i stropów, podłóg, a także okien drzwi zewnętrznych i balkonowych. Można je znaleźć w załączniku nr 2 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku.

Nowy termin wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia budowy

Do tej pory właściwy organ administracyjny miał 30 dni na wniesienie sprzeciwu do złożonego przez inwestora zgłoszenia budowy. Okres ten został skrócony do 21 dni. W ustawie dodano też przepis, dzięki któremu możesz otrzymać z urzędu zaświadczenie o niewnoszeniu sprzeciwu do twojego zgłoszenia przed upływem 21 dni. Dzięki temu prace budowlane będziesz mógł rozpocząć wcześniej.

d189z5j

Odstąpienie od projektu

W ustawie pojawiają się dwa pojęcia – istotnego odstąpienia i nieistotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego. Drugie z nich nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Jest nim zmiana wysokości, długości lub szerokości budynku nieprzekraczająca 2 proc. wymiarów wskazanych w projekcie budowlanym. Należy jednak pamiętać, że taka zmiana nie może zwiększyć obszaru oddziaływania obiektu i naruszać innych przepisów techniczno-budowlanych.

Jakie będą konsekwencje zmian w prawie budowlanym w 2017 r.?

  1. Zmiany w technologii budowy – materiały wykorzystywane w pracach remontowo-budowlanych muszą być bardziej wydajne, żeby spełniać wymogi dotyczące współczynników zużycia energii pierwotnej i przenikania ciepła. Wśród stosowanych rozwiązań coraz częściej będą pompy ciepła, kotły na biomasę, innowacyjne systemy grzewcze oraz wentylacyjne. Nowo budowane obiekty będą miały grubszą warstwę termoizolacji i grubsze przegrody.
  2. Większe koszty budowy i przebudowy obiektu – wykonanie grubszych przegród budynku i termoizolacji równa się wykorzystaniu większej ilości materiałów, a co za tym idzie wyższej cenie realizacji prac. Aby zmieścić się w granicach normy współczynnika zużycia energii pierwotnej tradycyjne techniki grzewcze będą musiały ustąpić miejsca nowym, jak na razie droższym rozwiązaniom.

Pewne jest, że zmiany w prawie budowlanym skrócą nieco okres załatwiania formalności związanych z przygotowaniem się do prac budowlanych. Możliwe też, że wymogi dotyczące energooszczędności poprawią komfort użytkowników nowych domów jednorodzinnych i zmniejszą koszty ogrzewania budynków. Na potwierdzenie tej hipotezy trzeba jednak będzie jeszcze zaczekać.

Źródło: Oferteo.pl

d189z5j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d189z5j