Trwa ładowanie...

Kosztorys budowy domu – zrób to sam

Dobrze przygotowany kosztorys to podstawa do uzyskania kredytu, a także podręczny organizer na wszystkich etapach budowy. Dzięki niemu zaplanujesz poszczególne prace i związane z nimi koszty. Jeśli budowa ma rozpocząć się wiosną 2017 r., nie ma na co czekać. Koniec roku to najwyższy czas na przygotowania. Każda rozsądna inwestycja zaczyna się od dobrego planu. Sprawdźmy więc, jak oszacować koszty budowy, by nie zaskoczyły cię żadne nieprzewidziane wydatki.

Kosztorys budowy domu – zrób to samŹródło: Shutterstock
d2m0n0s
d2m0n0s
Dobrze przygotowany kosztorys to podstawa do uzyskania kredytu, a także podręczny organizer na wszystkich etapach budowy. Dzięki niemu zaplanujesz poszczególne prace i związane z nimi koszty. Jeśli budowa ma rozpocząć się wiosną 2017 r., nie ma na co czekać. Koniec roku to najwyższy czas na przygotowania. Każda rozsądna inwestycja zaczyna się od dobrego planu. Sprawdźmy więc, jak oszacować koszty budowy, by nie zaskoczyły cię żadne nieprzewidziane wydatki.

Kosztorys budowy domu - ceny

Żeby móc sporządzić kosztorys, najpierw zadbaj o projekt domu. Bez niego nie będziesz mógł obliczyć kosztów poszczególnych etapów budowy. Wstępne wyliczenia otrzymasz już wraz z projektem od biura architektonicznego. Podane kwoty mogą być jednak dalekie od prawdy – są szacunkowe i często zaniżane, by projekt wydał się atrakcyjniejszy.

Wstępny kosztorys przyda się jednak jako szablon do kosztorysu inwestorskiego. Dopiero ten dokument posłuży ci jako podstawa do otrzymania kredytu hipotecznego. Dobrze sporządzony pomoże nie tylko w banku, ale też przez cały czas trwania budowy. Dzięki niemu łatwiej będzie kontrolować wydatki na każdym jej etapie.

Kosztorys można zdobyć na trzy sposoby:

  • wykonać go samodzielnie – jeśli jesteś cierpliwy i wytrwały, a w dodatku masz trochę czasu wolnego, to rozwiązanie idealne dla ciebie,
  • zlecić wykonanie kosztorysantom – jeśli cenisz jak najprostsze rozwiązania i możesz poświęcić 500-1500 zł, wybierz tę sprawdzoną metodę,
  • powierzyć to zadanie firmie budowlanej – dobry sposób, jeśli chcesz od razu zebrać oferty od ekip budowlanych i znaleźć wykonawcę.
d2m0n0s

Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie sporządzić dokument, lepiej poproś o to specjalistę. Koszt tej usługi waha się między 500-1500 zł. Nie zwlekaj ze zleceniem wykonania kosztorysu, zwłaszcza jeśli przy okazji chcesz znaleźć ekipę do budowy domu. Koniec roku to ostatni moment, by zarezerwować terminy na wiosnę. Większość wykonawców ma zaplanowane prace nawet na kilka miesięcy do przodu.

Szukasz ekipy budowlanej lub specjalistów, którzy przygotują ci kosztorys?* Wypełnij krótki formularz,* a fachowcy sami zwrócą się do ciebie.

Wzór dobrego kosztorysu budowlanego

Profesjonalnie i dobrze przygotowany kosztorys powinien zawierać:

  • dokumentację projektową – podstawą do niej jest projekt domu,
  • przedmiar robót – pod tą nazwą kryje się opis poszczególnych prac budowlanych, wraz z danymi dotyczącymi powierzchni ścian, stropów czy dachu,
  • założenia wstępne – to określenie standardu budynku. W jakim stylu powstanie dom? Z jakich materiałów budowlanych i wykończeniowych chcesz skorzystać?
d2m0n0s

Najważniejszym elementem kosztorysu jest dokumentacja projektowa. Dwa kolejne nie są koniecznie, ale znacznie ułatwiają dokładne oszacowanie kosztów. Nie rezygnuj z nich – im dokładniejszy będzie kosztorys, tym mniejsze prawdopodobieństwo niespodziewanych wydatków w trakcie budowy.

Jak przygotować kosztorys budowy?

Kosztorys budowlany powinien zawierać wstępny harmonogram prac i poszczególne wydatki z nim związane. Podziel więc budowę domu na etapy – od przygotowania przez fundamenty aż po wykończenie.

Na każdym z nich uwzględnijj odpowiednie wydatki:

  • formalności związane z budową i przyłączami,
  • koszt budowy do stanu surowego,
  • koszt budowy dachu,
  • koszt ocieplenia lub wykonania elewacji,
  • koszt wykończenia domu,
  • stolarka okienna i drzwiowa.
d2m0n0s

Formalności związane z budową i przyłączami: uwzględnij w nich pracę geodety i badania gruntu, jeśli chcesz takie przeprowadzić. Pamiętaj o wliczeniu kosztów związanych z przyłączami – będą to projekty czy wydanie warunków ich wykonania.

Budowa stanu surowego: najwięcej kosztów pochłonie budowa ścian zewnętrznych i działowych. Znając ich powierzchnię i rodzaj materiałów, z jakich mają powstać, możesz obliczyć wydatki na ich wybudowanie. Dodaj jeszcze koszty fundamentów i piwnicy, jeśli planujesz podpiwniczenie.

d2m0n0s

Budowa dachu: to nie tylko drewno na solidną konstrukcję, ale też jego ocieplenie i wykończenie. Nie zapominaj o cenie za robociznę.

Ocieplenie i wykonanie elewacji: nie każdy dom wymaga jeszcze dodatkowej warstwy izolacji, jednak nie obejdzie się bez odpowiedniego wykończenia ścian z zewnątrz. Uwzględnij więc koszt tynku i ewentualnie materiałów ociepleniowych.

Wykończenie domu: ten etap pochłania aż 30 proc. całkowitych kosztów budowy. Płytki, panele, tynki, farby, tapety, podwieszane sufity, a może jeszcze kominek. Na wstępie wlicz w koszty wszystkie planowane inwestycje. Ostateczny koszt wykończenia domu zależy w dużej mierze od inwencji twórczej i zasobności portfela. Nawet w ostatniej chwili możesz zmienić drogi parkiet na tańsze panele PCV, jeśli okaże się, że fundusze topnieją zdecydowanie za szybko.

d2m0n0s

Stolarka okienna i drzwiowa: to również niemały wydatek – różnice między droższymi a tańszymi rozwiązaniami mogą w ostateczności wynosić kilka tysięcy złotych.

W koszty wliczaj nie tylko cenę materiałów, ale także robocizny. Ściany nie wymurują się same, a i montaż okien lepiej powierzyć fachowcom. Jeśli jednak wiesz, że możesz coś zrobić samodzielnie, uwzględnij to także w kosztorysie.

Skąd czerpać informacje o kosztach?

Zwykły rajd po marketach nie wystarczy. Najlepiej, jeśli roześlesz zapytania o oferty do hurtowni i firm budowlanych. Wysiłek się opłaca – materiały w hurtowniach sprzedawane są w niższych cenach, a do tego można liczyć na promocje. Może darmowy transport albo jedna paleta bloczków gratis?

d2m0n0s

Zbierz także oferty od ekip budowlanych. Ceny za robociznę różnią się chociażby w zależności od regionu. W ten sposób otrzymasz sprawdzone i dokładne informacje, a być może nawet wybierzesz firmę budowlaną.

Samodzielne sporządzenie kosztorysu jest wymagające. Nikt jednak nie mówił, że budowa domu to bułka z masłem. Porównanie ofert wcale nie musi być straszne. Wystarczy złożyć jedno zapytanie ofertowe, aby otrzymać bezpłatne oferty od firm z regionu. Zaangażowanie może się opłacić – zdobyta wiedza ułatwi kontrolę przebiegu prac i związanych z nimi wydatków.

*Źródło Oferteo.pl *

d2m0n0s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m0n0s