Trwa ładowanie...

Budowa z keramzytu. Dom z klocków w 3 miesiące

Każdy inwestor szuka sposobów, by wybudować solidny dom w możliwie krótkim czasie, bez komplikacji i nieprzewidzianych kosztów. W poszukiwaniu oszczędności coraz częściej mamy odwagę wykorzystywać zdobycze techniki, dlatego też w Polsce przybywa zwolenników budowy domu z keramzytu.

Budowa z keramzytu. Dom z klocków w 3 miesiąceŹródło: Grupaexpobud.pl
d1affml
d1affml

Każdy inwestor szuka sposobów, by wybudować solidny dom w możliwie krótkim czasie, bez komplikacji i nieprzewidzianych kosztów. W poszukiwaniu oszczędności coraz częściej mamy odwagę wykorzystywać zdobycze techniki, dlatego też w Polsce przybywa zwolenników budowy domu z keramzytu.

Keramzyt nie jest zupełną nowinką na rynku budowlanym. W Europie Zachodniej znany od lat siedemdziesiątych, obecnie jest już nazywany przyszłością budownictwa (szczególnie chętnie wykorzystywany w Skandynawii), dość powoli jednak przekonuje do siebie Polaków przywiązanych do tradycyjnego budulca. Keramzyt to w pełni naturalne kruszywo budowlane pozyskiwane przez wypalanie w wysokiej temperaturze, w obrotowych piecach łatwo pęczniejącej gliny. W fabryce powstają z niego gotowe elementy konstrukcyjne domu, które na placu budowy składa się szybko i sprawnie, unikając tym samym komplikacji pojawiających się przy tradycyjnych technologiach. Dzięki temu po 3 miesiącach od rozpoczęcia budowy możesz zamieszkać w nowym domu.

Suchy, ciepły i energooszczędny

Tym, co najbardziej przemawia za wykorzystaniem kermazytu do budowy domu, są jego doskonałe parametry cieplne i odporność na wilgoć oraz korozję biologiczną. Keramzytowa konstrukcja jest mrozoodporna, bardzo lekka i solidna, podobnie jak dachy wykonane przy zastosowaniu tego kruszywa. Jako spoiwo służy cement. Nie ma tutaj ograniczeń gabarytowych - z keramzytu można wybudować zarówno mały dom, jak i budynek wielokondygnacyjny. Kształty również nie stanowią problemu – łuki, skosy, zaokrąglenia nie sprawiają żadnej trudności przy projektowaniu komputerowym. Na życzenie inwestora możliwe jest uwzględnienie już na etapie projektowania ścian oraz elementów związanych z instalacjami. Wewnętrzne ściany są zupełnie gładkie – nie wymagają tynkowania. Transport i montaż wliczone są w cenę produktu. Budynki wybudowane w tej technologii są niepalne, mają doskonałą izolację termiczną i akustyczną.

- Jest to atrakcyjna propozycja dla inwestorów, którzy marzą o wymyślnych konstrukcjach architektonicznych – żadna inna technologia nie sprawdzi się w tej kwestii lepiej. Ponadto budynki z keramzytobetonu nie bez powodu są reklamowane jako domy jednorodzinne w cenie taniego mieszkania - koszty ich budowy są niższe niż w przypadku tradycyjnych technologii - mówi Mariusz Dębski, dyrektor strategiczny firmy Z500, i dodaje: - Za 110-metrowy dom z keramzytu w podwyższonym standardzie deweloperskim trzeba zapłacić 229 tys. zł, podczas gdy analogiczny budynek, tyle że z pustaków ceramicznych kosztuje około 280 tys. zł.

Gdzie jest haczyk?

Domy z keramzytu nie mają wielu wad. Niektóre źródła uznają za mankament konieczność stosowania zapraw ciepłochronnych, co podwyższa koszty budowy. Inne źródła podają, że keramzyt bywa kruchy, a także, że mokra technologia wymaga przerw w celu osuszenia ścian. Jeżeli jednak weźmie się pod uwagę wszystkie "za" i "przeciw", budowa z keramzytu okazuje się dobrym i szybkim sposobem na postawienie budynku stosunkowo taniego i energooszczędnego.

d1affml

Kupując keramzytobeton, dostajesz gotowe materiały, nie wiesz więc, jak przebiegła produkcja. Dlatego też warto żądać certyfikatów i informacji, czy pustaki lub gotowe elementy prefabrykowane zostały wykonane zgodnie z normami.

d1affml
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1affml