Trwa ładowanie...

Jaki dach dobrać do drewnianego domu?

By drewniany dom cieszył nas swoim naturalnym pięknem, warto zadbać o odpowiednie pokrycie dachu. Znaczenie ma zarówno odpowiedni dobór materiału, jak i jego kolorystyka.

Jaki dach dobrać do drewnianego domu?Źródło: Honka
dfn62g4
dfn62g4

By drewniany dom cieszył nas swoim naturalnym pięknem, warto zadbać o odpowiednie pokrycie dachu. Znaczenie ma zarówno odpowiedni dobór materiału, jak i jego kolorystyka.

Dom z bali lub taki wykończony drewnianą oblicówką wymaga także właściwego wykończenia dachu. Jest ono niezwykle ważne, ponieważ duże połacie dachu są równie widoczne jak elewacje i razem z nimi tworzą spójny wizerunek budynku.

Strzecha

Drewniane elewacje cenimy za ich naturalne piękno – mieniącą się w słońcu oryginalną kolorystykę i bogaty rysunek desek. Nie bez znaczenia jest również ciepło, które daje ten materiał. Dlatego najlepszym dopełnieniem drewnianego domu będzie pokrycie z materiałów naturalnych. Tradycyjnie tego typu budynki wykańczano w Polsce strzechą – typową dla wiejskich chat, a także wiórem oraz gontem. Obecnie po strzechę sięga się rzadko. Najczęściej wykonuje się ją z trzciny. Tego typu pokrycie może chronić skutecznie dach nawet 80 lat. Gwarantuje latem chłód, a zimą ciepło, jest również dźwiękochłonne i wodoszczelne. Gont jest bardzo chętnie wykorzystywany do krycia drewnianych domów na Podhalu, ale równie dobrze wygląda w innych regionach Polski.

Gonty i wióry

Gonty to niewielkie deseczki cięte lub łupane, wykonane z drewna wysokiej jakości. Są bardzo trwałe – łupane, wykonane z modrzewia lub jodły mogą w dobrym stanie tworzyć pokrycie nawet do 100 lat. Na Suwalszczyźnie długą tradycję ma wykańczanie dachów wiórami. To elementy strugane długości 30-40 cm, szerokości 8-10 cm i grubości 4-5 mm. Wykonuje się je głównie z drewna osiki. Są lekkie, wytrzymałe, miękkie i odporne na szkodniki. Surowcem na wióry jest także drewno sosnowe i świerkowe, jednak uzyskane z nich pokrycie jest mniej trwałe.

dfn62g4

Tradycyjny dach - nowoczesne zabezpieczenie

Zarówno z gontu, jak i trzciny oraz wiórów można zbudować bardzo szczelne pokrycie. Jeśli zdecydujesz się na pokrycie z trzciny lub drewnianych elementów, pamiętaj, że konieczna jest impregnacja przeciwogniowa. Zabieg należy co kilka lat powtarzać. Strzecha, gonty i wióry sprawdzą się na każdym dachu, nawet wielopołaciowym, o bardzo skomplikowanym kształcie. Wszystkie te pokrycia dachowe pasują do domów architektonicznie czerpiących wprost z tradycji lub do niej nawiązujących. Mieszczą się w tej stylistyce zarówno budynki o rodowodzie chłopskim, typu chałupa z dwuspadowym dachem, jak i zainspirowane architekturą dworkową, a także nawiązujące do budownictwa willowego typowego dla obszarów sanatoryjnych czy też podmiejskich letnisk.

Inne materiały na pokrycie dachowe

Poza gontem i wiórami dom drewniany można pokryć także innymi materiałami, warto jednak zwrócić uwagę na ich kolorystykę oraz kształt elementów. Na domu drewnianym najlepiej prezentują się bowiem pokrycia dachowe w gamie szarości, poczynając od jej jasnych odcieni, kończąc na głębokim antracycie. Jest ona nawiązaniem do barw tradycyjnie wykorzystywanych materiałów na tego typu domy, czyli gontów, wiórów oraz strzechy.

Z pewnością godne uwagi są dachówki ceramiczne oraz betonowe. Ich ciężar doskonale podkreśla solidny charakter domu drewnianego. Warto rozważyć także gonty bitumiczne, zwłaszcza te z posypką ceramiczną, która dodaje materiałowi solidności. Podobny efekt daje zastosowanie blachodachówki. Najlepiej wybierać element z wzorem bezpośrednio nawiązującym do kształtu gontów drewnianych. Świetnie prezentują się np. nowoczesne płaskie dachówki zakładkowe w kształcie rąbu.

Pokrycia odtwarzające karpiówkę ani też sama karpiówka nie wyglądają zbyt dobrze na tego typu domach, ponieważ od wieków nie są związane z tym typem dbudownictwa. Na rozległych piętrowych willach nawiązujących do architektury letniskowej lub sanatoryjnej warto rozważyć także zastosowanie blachy płaskiej. Dobrym wyborem będzie blacha cynkowo-tytanowa (tzw. tytan-cynk) lub stalowa wykończona powłoką podnoszącą trwałość pokrycia.

Na domu drewnianym doskonale prezentuje się blacha płaska ułożona na rąbek, b,ardzo wygodne w użyciu są także panele np. z blachy cynkowo-tytanowej z zatrzaskami na krawędziach w kształcie rąbka stojącego.

dfn62g4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfn62g4