Trwa ładowanie...
11-12-2016 10:19

Jak pozbyć się z domu rdzy? Najlepsze sposoby

Rdza nie tylko szpeci metalowe sprzęty domowe, ale także je niszczy. Trudne do usunięcia są także plamy z rdzy. Chyba że znasz kilka sprytnych sposobów!

Jak pozbyć się z domu rdzy? Najlepsze sposobyŹródło: Shutterstock
d2h6f6i
d2h6f6i

Rdza nie tylko szpeci metalowe sprzęty domowe, ale także je niszczy. Trudne do usunięcia są także plamy z rdzy. Chyba że znasz kilka sprytnych sposobów!

Rdza lubi miejsca wilgotne i zapomniane. Atakuje przeważnie sprzęty rzadko używane, jakich wiele trzymasz w piwnicy, schowku narzędziowym, garażu itp. Ale może również pojawić się na elementach, które nader często mają kontakt z wodą. Nawet źle zabezpieczone sztućce mogą pokryć się rdzą, podobnie jak garnki. Choć w większości są one nierdzewne, śruby łączące je z rączką czy uchwyt pokrywki do odpornych na korozję nie należą. Rdza rozprzestrzenia się szybko i jeśli jej nie powstrzymasz, może spowodować nieodwracalne wżery. Ponadto silnie farbuje swym rudym barwnikiem ceramikę łazienkową, blaty kuchenne czy tapicerkę mebli. Poznaj domowe sposoby na jak najszybsze pozbycie się rdzy.

Magiczna moc ziemniaka

Skórki kartofli były dawniej powszechnie wykorzystywane do prac porządkowych w domu. Od pokoleń wiadomo, że mają właściwości czyszczące. Przekrojonym na pół ziemniakiem można również wyczyścić rdzę. Wystarczy od strony miąższu polać połówkę kartofla dowolnym płynem do zmywania naczyń i potrzeć zardzewiałe miejsce na metalowej powierzchni. Można też pozostawić na niej ziemniaka, aby dać jej czas na zadziałanie. Rdza zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Wszechstronnie uzdolniony ocet

Ocet zawsze warto mieć pod ręką. Wszystko umyje, a na dodatek usunie każdą plamę. Poradzi sobie nie tylko z ciężkimi do wyszorowania osadami oraz kamieniem, ale także z rdzą. Wystarczy 10-proc. ocet wylany na wilgotną ściereczkę, aby stworzyć preparat do czyszczenia. Skorodowany przedmiot można też zanurzyć w silnym roztworze octu z wodą i pozostawić na dłuższy czas. Trzeba jednak uważać, by powierzchnia metalu nie zmieniła wyglądu. Proces mycia warto więc kontrolować.

Niewidoczny pogromca rdzy, czyli kwasek cytrynowy

Rozpuszczony w wodzie kwasek cytrynowy nie zmieni jej barwy i przejrzystości, za to nabierze mocy. Nie tylko nadaje się do odkamieniania czajnika, ale także do walki z rdzą. Paczkę kwasku cytrynowego należy rozpuścić w miseczce gorącej wody i zanurzyć w nim zardzewiałą część przedmiotu. Przy dużym ognisku rdzy warto pozostawić go w roztworze na noc. Rano zobaczysz odnowioną powierzchnię.

d2h6f6i

Świetna pasta z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona nadaje się do usuwania wielu plam i przebarwień, a nawet niepożądanych zapachów. Swe działanie ujawnia zarówno w postaci sypkiej, jak i roztworu wodnego. Do usuwania rdzy najlepsza jest pasta z sody. Łyżkę proszku należy rozrobić z niewielką ilością wody. Mieszaj, aż powstanie gęsta papka. Nanieś ją na skorodowane miejsce i pocieraj lub pozostaw na dłuższy czas. Następnie spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

Cola – to jest to!

Dzięki jej sile rozpuścisz zapchany odpływ w zlewie, ale także odkręcisz zapieczone śruby. Nic nie radzi sobie z rdzą tak doskonale jak cola. Dlatego w domu warto mieć zawsze zapasową butelkę, niekoniecznie w celach konsumpcyjnych. Zawarty w niej kwas rozpuszcza doskonale rdzę. Wystarczy przetrzeć miejsca skorodowane szmatką zwilżoną napojem – i po kłopocie. Można też zanurzyć metal w kąpieli z coli, uważając, by nie zmienił on barwy. Potrafi bowiem ściemnieć na skutek reakcji chemicznej.

Sok z cytryny, czyli naturalny kwas do walki z rdzą

Cytryna wybiela – zarówno ceramikę, jak i materiały, skórę, a nawet zęby. Poradzi sobie też z rdzą, zwłaszcza tą na tkaninach. Jeśli grzejnik gdzieniegdzie zaczął rdzewieć, brudząc tym samym suszącą się tam bieliznę, wystarczy pokropić zaplamione miejsce sokiem z cytryny i uprać. Można też przedtem posypać wilgotną tkaninę solą. Następnie dodaj cytrynę i pozostaw na godzinę. Chłodną wodą zmyj preparat i przepłucz. Teraz wystarczy już tylko wyprać ubranie.

d2h6f6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h6f6i