Trwa ładowanie...

Karnisze - jak dobrać je do okien i wnętrz

Karnisze to jeden z ostatnich elementów wystroju o jakim myślimy, urządzając dane wnętrze. Wybór rodzaju karnisza warto zostawić na sam koniec, kiedy w pomieszczeniu są już meble i ewentualne ozdoby. Dzięki temu stanie się on odpowiedzią na potrzeby wnętrza i stworzy z nim harmonijną całość.

Karnisze - jak dobrać je do okien i wnętrzŹródło: shutterstock.com
d41m4cd
d41m4cd

Planując zakup karnisza, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Karnisz powinien pasować do wnętrza i jego aranżacji. Jeśli w pomieszczeniu panuje przepych, znajduje się w nim dużo elementów dekoracyjnych, karnisz powinien tonować ten wystrój i być niewidzialny. Jeśli zaś pomieszczeniu brakuje charakteru, karnisz może być jego dobrym wyznacznikiem. Przy wyborze karnisza powinno się myśleć również o jego funkcjonalności. Należy zadać sobie pytanie – czy potrzebujemy zasłon czy samych firanek i w jaki sposób chcemy je powiesić. Istotną sprawą jest również architektura wnętrza. Nie w każdym pomieszczeniu okna są zlokalizowane na środku ściany. Okna bywają również niestandardowe (np. łazienkowe czy na poddaszu) i wówczas wymagają nietypowych rozwiązań. Szeroka oferta producentów karniszy pozwala wybrać odpowiedni typ montażu i dostosować go do każdego okna i wnętrza.

Rodzaje karniszy, ich wady i zalety.

Karnisze metalowe – jedne z najpopularniejszych typów w dzisiejszej architekturze wnętrz, zapewne dzięki uniwersalności ich zastosowań. Metalowe karnisze występują w rozmaitych kolorach (od mosiądzu, przez stal, aż po tytan). Karnisz składa się z drążka, wsporników i nakładek na końce drążka. Dzięki szerokiemu wyborowi końcówek, karnisz może miech charakter zarówno klasyczny, jak i bardzo nowoczesny, wręcz designerski. Dużą zaletą metalowych karniszy jest ich wytrzymałość (mogą udźwignąć ciężkie zasłony), elastyczne wymiary(można je przycinać lub przedłużać i wybrać odpowiednią grubość drążka) oraz to, że występują w wersjach podwójnych (dla zasłon i firanek). Na metalowym karniszu można powiesić żabki, ale firanki lub zasłony można zawiesić również bezpośrednio na drążku np. dzięki zrobionym w tkaninie przelotkom lub na szelkach. Minusem posiadania metalowego karnisza może być dźwięk przesuwanych żabek po drążku, choć przy wielu zaletach tego elementu aranżacji – ta jedna wada wydaje się mało
istotna.

Karnisze drewniane – mają charakter bardzo klasyczny i raczej nie nadają się wnętrz nowoczesnych. Składają się ze wsporników i drążka, na którym wiszą drewniane obręcze z żabkami. Drewno nad oknem może wydawać się elementem zbyt „ciężkim” i przytłaczającym i dlatego nie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Dobrze za to komponuje się z tradycyjnym wnętrzem. Drewniane karnisze dobiera się zazwyczaj do podłóg i mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Nie są wytrzymałe, więc nie powinno się na nich wieszać zbyt ciężkich tkanin np. kotar. Niewątpliwą zaletą karniszy drewnianych jest to, że przesuwanie po nich firanek nie powoduje żadnego hałasu.

Karnisze linkowe – są nowością na naszym rynku, ale już zyskały wielu sympatyków. Mają nowoczesny wygląd. Składają się ze stalowej linki naciągniętej między dwoma wspornikami. Na linkę nakłada się również tzw. napinacze, które nie pozwalają odkształcać się lince na skutek ciężaru firanki. Z racji dużej elastyczności tego karnisza, jest on przeznaczony do lekkich tkanin, tylko wtedy linka nie wygina się w nieestetyczny łuk.

d41m4cd

Karnisze uchylne – to rozwiązanie dla nietypowych okien, lub takich, które są zlokalizowane w miejscach nie pozwalających na montaż normalnych karniszy. Nad oknem montuje wówczas tzw. skrzydła karnisza, które można odchylać na boki razem z powieszoną firanką. Umożliwia to swobodne otwieranie okna bez ściągania firanki. To świetne rozwiązanie, szczególnie dla małych okien np. łazienkowych.

Jak dobrać rozmiar karnisza?

Za normę przyjęło się, że karnisz powinien być dłuższy od okna najlepiej o jakieś 30-40 cm, czyli z każdej strony powinien wystawać od 15 do 20 cm poza okno. Jeśli karnisz jest dłuższy niż 2,2 m, należy zamontować mu dodatkowy wspornik na środku. Nie jest to zbyt wygodne w późniejszym np. odsłanianiu okna (nie można przesunąć firanki przez cały drążek), ale ma istotny wpływ na jego wytrzymałość. Karnisz powinien znajdować się 5 centymetrów powyżej nadproża i być oddalony o 10-15 centymetrów od ściany. Odpowiednie zamontowanie karnisza sprawi, że jego funkcjonalność nie zostanie naruszona.

d41m4cd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41m4cd