WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
wp

Jak zapobiec ucieczce ciepła przez okna, dach, ściany?

Grzejniki odkręcone na full, a na grzbiet trzeba narzucić dodatkową bluzę, dłonie grabieją, od zamkniętych okien wieje chłodem? Wraz z ciepłem z domu uciekają pieniądze, co łatwo zauważyć na rachunku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak zapobiec ucieczce ciepła przez okna, dach, ściany?
(Baumit)

Grzejniki odkręcone na full, a na grzbiet trzeba narzucić dodatkową bluzę, dłonie grabieją, od zamkniętych okien wieje chłodem? Wraz z ciepłem z domu uciekają pieniądze, co łatwo zauważyć na rachunku.

Nawet najbardziej wydajna instalacja grzewcza nie ogrzeje mieszkania, z którego ciepło ucieka na potęgę. Którędy ucieka z domu ciepłe powietrze i jak temu zapobiec?

wp

Straty ciepła: sufit i dach

O tym, że ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodnego, wiemy wszyscy z podstawówki. Stąd podstawowy wniosek – trzeba je zatrzymać, nim ucieknie przez sufit do sąsiadów lub przez nieszczelny dach. Pomogą nawet styropianowe kasetony, ale najlepszym sposobem jest wykonanie ocieplenia z wełny mineralnej z pokryciem z płyty g-k lub innej. Do ocieplenia dachu wykorzystaj wełnę mineralną o grubości min. 15-20 cm. Do wypełnienia konstrukcji sufitu podwieszanego wystarczy 5 cm, choć mieszkańcy lokali szczytowych powinni pomyśleć o solidniejszej izolacji.

Jeżeli dom ma poddasze, którego nie używasz i nie ogrzewasz, najlepiej położyć izolację termiczną od strony poddasza – płyty styropianowe lub wełnę mineralną ułożoną na stropie. Trzeba mieć świadomość, że brak izolacji cieplnej stropów pomiędzy ogrzewanymi i nieogrzewanymi pomieszczeniami może prowadzić do ucieczki ciepła, która stanowi nawet do 20 proc. wszystkich strat ciepła w domu.

Straty ciepła: nieizolowane ściany

wp

Przez pozbawione izolacji zewnętrznej mury może umykać nawet ok. 40 proc. ciepła. Wiele zależy oczywiście od tego, w jakiej technologii, z jakich materiałów i jak starannie zostały wykonane. Najprostszym, a zarazem wiarygodnym pomiarem jest wykonanie badania kamerą termowizyjną. Co, gdy okaże się, że na obrazie ściany świecą intensywnie na czerwono? Najlepiej byłoby jak najszybciej wykonać termoizolację: ze styropianu albo wełny mineralnej. Inwestycja to niemała, pamiętaj jednak, że im większa przenikalność cieplna nieizolowanych lub słabo izolowanych ścian, tym szybciej się ona zwróci. Jeśli właściciela domu czy wspólnoty mieszkaniowej nie stać na wykonanie izolacji termicznej całego budynku, warto ocieplić choćby ściany szczytowe, bo to one są najbardziej narażone na wyziębianie.

Starty ciepła: okna i mostki termiczne

Sporo ciepła ucieka przez powierzchnię szyb. Rozwiązaniem mogą być pakiety trzyszybowe, ale jeśli nie chcesz od razu wymieniać okien, wypróbuj inne metody. Pierwszą z nich jest ograniczenie kontaktu ciepłego powietrza z wnętrza z szybą w czasie najniższych temperatur, czyli w nocy. Od wewnątrz pomogą w tym rolety czy grube zasłony (pod warunkiem że nie zakryją grzejnika), z zewnątrz wyśmienicie sprawdzają się rolety zewnętrzne – opuszczane każdej nocy pozwalają znacznie ograniczyć ubytki ciepła.

Można też zastosować folię termokurczliwą, którą nakleja się na ramę okienną. Wytworzona w ten sposób dodatkowa warstwa powietrza poprawia izolacyjność termiczną okna. Folia jest cienka i przezroczysta, nie zniekształca obrazu i nie zmienia kolorów widzianych przez okno. Folii przyklejonej dwustronną taśmą do ramy okiennej nie trzeba naprężać, bo wystarczy skierować na nią strumień gorącego powietrza z suszarki do włosów, by się naprężył i stworzyła „dodatkową szybę". Rozwiązanie to może być pomocne w sytuacjach awaryjnych, takich jak wybicie szyby.

wp

Jeśli czuć zimne powiewy powietrza od strony zamkniętych okien, trzeba sprawdzić stan uszczelek. Gdy są one przygniecione lub popękane, należy wymienić je na nowe. Pamiętaj, że nie wolno przyklejać uszczelek w czasie mrozów.

W starych dewnianych oknach ciepło ucieka też przez szczeliny powstałe między szybą i ramą okna. W takim przypadku z pomocą przychodzą silikon (najlepszy będzie bezbarwny) lub kit szklarski. Współczesne kity nie kruszą się i nie pękają, po wyschnięciu można je malować.

Warto też przed zimą wyregulować okucia, by docisk skrzydła do ościeżnicy był odpowiedni, przy czym regulacji okuć należy dokonywać zależnie od pory roku, by uniknąć sytuacji, gdy zimą okno nie zapewnia odpowiedniej izolacyjności termicznej, a latem jest niedostateczna wymiana powietrza z otoczeniem.

Miejscem utraty ciepła może być łączenie ościeżnicy okiennej ze ścianą. Najprościej wypełnić szczeliny pianką montażową. Izolację tę można wzmocnić folią paroszczelną od środka i folią przepuszczającą parę od zewnątrz. Materiały te ograniczą dyfuzyjność połączenia i pianka poliuretanowa nie będzie narażona na wnikanie wilgoci.

wp

Autor: Krzysztof Pietras

Źródło: regiodom.pl

Polub WP Dom
wp
wp
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.