Trwa ładowanie...

Drzwi przesuwne - kiedy warto je wykorzystać?

Drzwi przesuwne - kiedy warto je wykorzystać?Źródło: shutterstock
d3ju9jj
d3ju9jj

Nadają się do małych wnętrz, jak również do rozświetlenia dużej przestrzeni. Na dodatek są bardziej bezpieczne niż skrzydłowe. Drzwi przesuwne od lat mają grono zwolenników. Dlaczego?

Drzwi przesuwne otwierają się i zamykają, poruszając się wzdłuż linii ściany. Mogą się odsuwać na ścianę i wtedy po otwarciu są widoczne albo chować w specjalnej kasecie (i wtedy znikają w ścianie). Niewątpliwą zaletą takich drzwi jest to, że można je zrobić na każdym etapie budowy domu. Sposób montażu zależy od tego, czy ściany już stoją, jak szeroki jest otwór drzwiowy, oraz od tego, ile mamy miejsca na odsunięcie skrzydła drzwi.

Podczas remontu domu wystarczy pozostawić otwór drzwiowy równy wielkości skrzydła i miejsce na ścianie potrzebne do jego odsunięcia.

Jak działa takie skrzydło drzwi? Przesuwa się na specjalnych wózkach jezdnych po prowadnicy, którą montuje się na ścianie nad otworem drzwiowym lub do sufitu. Prowadnicę maskuje się listwą wykonaną z tego samego materiału co skrzydło drzwi. Jest ona widoczna w jednym pomieszczeniu

Drzwi przesuwne mogą być szersze

Atutem drzwi przesuwnych jest szerokość skrzydła. Może mieć od 60 do 150 cm. Zależy ona od szerokości planowanego otworu oraz od uchwytu, jaki zastosujemy do otwierania skrzydła. W przypadku klasycznych drzwi skrzydłowych standardowa szerokość to 90 centymetrów.

d3ju9jj

Jeżeli uchwyt jest umieszczony w płaszczyźnie skrzydła, nie będzie go można całkowicie odsunąć na ścianę, dlatego skrzydło drzwi musi być o blisko 10 cm szersze niż planowany otwór.

Jeśli zastosujemy uchwyt znajdujący się w czole skrzydła, możemy odsunąć całe skrzydło, a wtedy jego szerokość może być równa szerokości planowanego otworu.

Zaletą takich drzwi jest też to, że mogą być dwu- lub nawet trzyskrzydłowe. Wtedy można nimi przesłonić naprawdę dużą powierzchnię. W takim przypadku prowadnice montuje się w suficie.

Wadą drzwi naściennych jest to, że na ścianie, na którą się odsuwają, nie można ustawić żadnych mebli, oraz to, że drzwi zawsze są widoczne. Jest nią również ich słaba izolacyjność akustyczna. Ponieważ takie drzwi odstają kilka milimetrów od płaszczyzny ściany, zawsze będą mniej izolowały od dźwięków niż drzwi montowane w kasecie. Zaletą są najłatwiejszy montaż i najtańsze materiały.

d3ju9jj

Drzwi przesuwne - na taras i balkon

Drzwi przesuwne coraz częściej stosuje się w przypadku tarasów i balkonów. Klasyczne drzwi balkonowe po otwarciu skrzydeł wchodzą bardzo głęboko w przestrzeń mieszkalną. Otwarte zajmują więc bardzo dużo miejsca. Na dodatek ze względów technicznych, nie zawsze wygodnie korzysta się z takich drzwi jeśli są bardzo duże. Najpopularniejsze obecnie drzwi przesuwne na tarasy to tzw. PSK (Parallel-Schiebe-Kipp-Tür – drzwi równolegle-przesuwno-uchylne). Tego typu konstrukcje buduje się przy użyciu stan¬dardowych profili okiennych. Przesuwanie skrzydeł możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnego me¬chanizmu okuć. Po przekręceniu klamki z pozycji za¬mkniętej skrzydło wysuwa się w głąb pomieszcze¬nia, prostopadle do płaszczyzny okna, a następnie przesuwa w bok. Drzwi dysponują również funkcją uchyłu skrzydła. Wykonuje się również drzwi PSK, w których skrzy¬dła przesuwają się na wewnętrzną stronę ściany bu¬dynku. Takie rozwiązanie umożliwia otwarcie całe¬go otworu okiennego.

Zaletami takiego rozwiązania są umiarkowana cena oraz wysoka szczelność. Wady to wysoki próg w po¬staci ramy okiennej oraz mogące się pojawiać przy nieumiejętnym użytkowaniu problemy z otwieraniem i zamykaniem skrzydeł.

d3ju9jj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ju9jj