Trwa ładowanie...

Aranżacja nowoczesnej kuchni otwartej na salon

W nowoczesnej aranżacji kuchni otwartej na salon coraz częściej zacierają się granice między tymi dwoma pomieszczeniami. Dobrze zaplanowane połączenie kuchni z salonem jest praktyczne, modne i nowoczesne. Jak połączyć kuchnię z salonem w spójne i atrakcyjne wnętrze? Radzi ekspert.

Aranżacja nowoczesnej kuchni otwartej na salonŹródło: Komandor
d3otbzg
d3otbzg

W nowoczesnej aranżacji kuchni otwartej na salon coraz częściej zacierają się granice między tymi dwoma pomieszczeniami. Dobrze zaplanowane połączenie kuchni z salonem jest praktyczne, modne i nowoczesne. Jak połączyć kuchnię z salonem w spójne i atrakcyjne wnętrze? Radzi ekspert.

Obecnie kuchnia połączona z salonem staje się pomieszczeniem równie reprezentatywnym co salon, tworząc wraz z nim wizytówkę domu. Otwarta kuchnia, zwłaszcza w kawalerkach czy mieszkaniach o dość małym metrażu, gwarantuje poczucie otwartej przestrzeni oraz komfort w codziennym funkcjonowaniu. Ślepa, pozbawiona okien kuchnia dzięki połączeniu z doświetlonym przez naturalne światło salonem zyskuje także dostęp do promieni słonecznych. Pokój dzienny z aneksem kuchennym to rozwiązanie stosowane także w nowym budownictwie. Coraz częściej zatem, kupując mieszkanie, musimy liczyć się z tym, że salon i kuchnia będą stanowić jedność.

Nowoczesna kuchnia otwarta na salon: niewidzialna granica

Decydując się na połączenie kuchni z salonem, trzeba spojrzeć na oba pomieszczenia jak na jedną spójną całość. W tym przypadku kluczowe jest zachowanie wrażenia przestronnego wnętrza oraz jednoczesne utrzymanie harmonii przy meblowaniu i wyposażeniu. Obie strefy powinny do siebie pasować, dzięki temu będzie można zachować jednakowy styl.

– Tworząc aranżację kuchni otwartej na salon, trzymajmy się jednej stylistyki, dzięki temu granice między częścią kuchenną a dzienną wyznaczą się naturalnie. Kolory mebli nie muszą być identyczne, ważne jednak, aby zabudowa w kuchni i salonie współgrała ze sobą – radzi Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor.

W dużych mieszkaniach można połączyć ze sobą nawet trzy strefy - przegrodą może być wówczas stół z krzesłami, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń jadalną. Umowną granicę między strefami może stanowić np. sofa ustawiona tyłem do kuchni. Granicę można zaakcentować również podwieszeniem sufitu nad częścią kuchenna lub strefą wypoczynkową. Zamiast obniżania fragmenty sufitu można też pomalować.

d3otbzg

Nowoczesna kuchnia otwarta na salon: sprytna podłoga

Wyraziste połączenie kuchni z salonem zapewni położenie jednolitej podłogi w całym wnętrzu. Zastosowanie takiego samego rodzaju podłóg czy koloru ścian to jedna z najprostszych metod połączenia kuchni z resztą domu. Co więcej, identyczna posadzka spowoduje, że kuchnia połączona z salonem będzie sprawiała wrażenie większej.

Ze względu na różne funkcje i przeznaczenie obu pomieszczeń posadzka - szczególnie w kuchni - powinna być wykonana z materiałów odpornych na wodę, podłoga w salonie musi zaś pasować do mebli. Biorąc pod uwagę kwestie praktyczne, często decydujemy się na położenie w kuchni i salonie albo identycznych płytek, albo paneli o wysokiej klasy ścieralności. Tymczasem płynne przejście od płytek ceramicznych w kuchni do paneli lub parkietu w salonie mogą zagwarantować odpowiednio dopasowane elementy dekoracyjne.

Nowoczesna aranżacja kuchni ukrytej

Sprawny i pochłaniający zapachy okap kuchenny to podstawa w otwartej kuchni. Jeśli jednak gotujemy często i dużo, warto zastosować między pomieszczeniami ruchomą ściankę, wykorzystując np. system drzwi przesuwnych. Dzięki wyzbyciu się konieczności montowania dolnego progu zachowamy jednolity charakter podłoża. Ścianka rozsuwana w trakcie gotowania i przyrządzania potraw będzie pochłaniała nie tylko zapach, ale też dźwięk, np. miksera czy czajnika. Daje to możliwość ukrycia kuchni, gdy zajdzie taka potrzeba.

– Drzwi przesuwne mogą być wykonane z dowolnego materiału, ale najciekawszym i najbardziej funkcjonalnym pomysłem są drzwi szklane. Dzięki temu nie pozbawiamy pomieszczeń światła, a szkło nada wnętrzu nowoczesny charakter – proponuje Monika Szczęsny z firmy Komandor.

d3otbzg

Aranżacja kuchni z wyspą

Decydując się na wyspę jako element łączący - lub w przypadku mniejszego metrażu półwysep, dodajemy do aranżacji kuchni kolejną przestrzeń roboczą. Półwysep jednym bokiem przylega do ściany, dlatego ma zastosowanie głównie w małych kuchniach. Nie oznacza to wcale, że jest mniej funkcjonalny. Podobnie jak wyspa może służyć jako blat do przygotowywania posiłków, stół do przekąsek, a w trakcie imprez jako barek.

– Często do wyspy montuje się specjalne podwyższenie, tzw. nadstawkę, przez co zyskujemy dwie powierzchnie robocze. Miejsce pod blatem możemy zagospodarować na przechowywanie rzeczy – doradza Katarzyna Drabik, projektantka wnętrz z firmy Komandor. Idealna może okazać się wyspa z szufladami i szafkami otwieranymi na dwie strony.

Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie idealne dla ceniących minimalizm. Z takiego połączenia będą zadowolone również osoby towarzyskie, gdyż otwarcie kuchni nie ogranicza kontaktu z gośćmi oraz umożliwia przyrządzanie posiłków w towarzystwie rodziny. Wspólna przestrzeń wpływa pozytywnie na integrację. Ważne jednak, aby wyspę dopasować do stylu, w którym urządzona jest zarówno kuchnia, jak i salon. Niekoniecznie musi mieć ona ten sam kolor co pozostałe meble. Czasami odpowiednio skontrastowana doda wnętrzu osobliwy charakter, dzięki czemu może także stanowić element dekoracyjny.

d3otbzg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3otbzg